Jaki jest koszt ułożenia parkietu?

Najdroższym wydatkiem remontowym lub wykończeniowym jest położenie podłogi. Podłoga jest często użytkowana i narażona na zabrudzenia. Powinna natomiast być trwała i dodawać charakteru aranżacji pomieszczenia. Jak można pogodzić funkcjonalność i trwałość z estetyką. Chcesz mieć materiał, który jest piękny i ma wysoką użyteczność. Parkiet to dobry wybór.

Jaki jest koszt ułożenia parkietu?

Parkiet tradycyjny można ułożyć w cenie od 50 do 75 zł/m2. Za mozaikę zapłacimy 120-145 polskich linków za m2. Podkład pod kleje poliuretanowe będzie kosztował 15-20 zł/litr. Klej do parkietu będzie kosztował od 14-22 zł za kg. Koszt usunięcia starego parkietu wyniesie od 20 do 26 zł/m2.

Jaki parkiet powinieneś wybrać?

Parkiety drewniane mają piękny wygląd i sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Przez projektantów wnętrz uznawany jest za jeden z najszlachetniejszych sposobów wykończenia podłogi.

Parkiet idealnie nadaje się do pomieszczeń, które są często użytkowane. O trwałości i koszcie podłogi decyduje gatunek drewna.

Należy wziąć pod uwagę względy estetyczne, finansowe i użytkowe przy wyborze rodzaju parkietu. Parkiet jest uniwersalny i może być stosowany zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych ustawieniach.

Parkiet klasyczny (tradycyjny) - Popularny i dekoracyjny.

Jest to najpopularniejszy sposób układania podłogi. Parkiet tradycyjny wykonany jest z listew z litego drewna. Deski o grubości od 15 do 22 mm i długości od 30 do 35 cm najczęściej wykonywane są z dębu, jesionu, buku lub brzozy.

Zaletą tego parkietu jest możliwość wielokrotnego odnawiania za pomocą szlifowania lub lakierowania. Szczelną i jednolitą podłogę tworzą rowki i pióra.

Parkiet tradycyjny to materiał izolujący akustycznie, który jest bardzo polecany do mieszkań w blokach lub kamienicach.

Jodełka, kwadraty i cegiełki to najpopularniejsze wzory. W parkiecie klasycznym nie można stosować ogrzewania podłogowego. Cena materiału różni się w zależności od jego gatunku i może wynosić od 65 do 250 zł/m2.

Parkiet mozaikowy - efekt oryginalny

Efektowny parkiet mozaikowy może być stosowany w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym lub retro. Wykonuje się go z klepek, małych drewnianych elementów o grubości od 8 do 14 mm. Następnie są one przyklejane do siatki i mocowane za pomocą kleju do parkietu. Mozaikę można ułożyć w dowolny wzór, m.in. cegiełkę, szachownicę czy jodełkę. Zakup mozaiki zaczyna się od 65-120 zł/m2.

Parkiet warstwowy - idealny na ogrzewanie podłogowe

Występuje w wersji dwu- lub trójwarstwowej. Górna warstwa ma charakter dekoracyjny. Klepki łączone są za pomocą pióra i wpustu. Zewnętrzna strona parkietu jest fabrycznie lakierowana i olejowana. Dzięki lakierowaniu jest odporny na wilgoć i zabrudzenia. Co jakiś czas zaleca się jego szlifowanie. Przy warstwach parkietu popularne jest ogrzewanie podłogowe.

Duże obciążenia

To przykład parkietu podłogowego, który jest stosowany w budynkach użyteczności publicznej. Jest on trwały i łatwy w montażu. Płytki mają grubość od 14 do 22 mm, a szerokość od 8 do 10 cali. Łączy się je za pomocą samoprzylepnej taśmy klejącej. Dzięki temu są bardziej odporne na obciążenia statyczne.

Parkiet lamelowy - oszczędność przy ogrzewaniu podłogowym

Składa się z desek wykonanych z litego drewna, które pozbawione są piór i włóczni. Parkiet ten idealnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jest cieńszy i bardziej wąski niż parkiet tradycyjny. Klepki lamelowe można kupić w cenie od 47 do 85 zł/m2 .

Egzotyczny czy domowy?

Wybierając rodzaj drewna należy zdecydować się na parkiet. Do popularnych gatunków drewna należą dąb, buk i jesion. Popularne są również drewna egzotyczne, takie jak merbau, teak czy iroko. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na ścieranie.

Jakie są zalety i wady parkietu

Podłoga powinna nadawać wnętrzu piękny wygląd. Musi być również trwała, funkcjonalna i odporna na działanie środków czyszczących. Parkiet jest trwały (może przetrwać setki lat), odporny na ścieranie. Można go wielokrotnie szlifować. Parkiet drewnianycharakteryzuje się ponadczasową elegancją. Jest odporny na kurz i ma niepowtarzalną fakturę. Do jego montażu najlepiej zatrudnić fachowca. Układanie parkietu jest czasochłonne.

Jak powinno być przygotowane podłoże pod parkiet?

Trwałość parkietu drewnianego zależy od jakości i stanu podłoża. Podłoże musi być suche i równe. Najlepszym podłożem jest jastrych, wylewka lub jastrych. Podłogi drewniane są zawsze w ruchu - drewno kurczy się i pęcznieje. Dlatego konieczne jest wyrównanie podłogi.

Jak pielęgnować i chronić parkiet

Parkiet służy do utrzymania eleganckiego wyglądu podłogi. Piękna podłoga może zostać zniszczona przez codzienne użytkowanie. Można tego uniknąć poprzez odpowiednie zabezpieczenie parkietu. Parkiet drewniany można zabezpieczyć lakierem lub olejem. Dzięki nim powierzchnia zyskuje dodatkową warstwę. Może być ona matowa, półmatowa lub błyszcząca. Chroni powierzchnię parkietu przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Lakierowana podłoga jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu, ponieważ brud nie może wniknąć w lakier. Parkiet powinien być szlifowany co kilka lat. Olejowanie podkreśla naturalne piękno drewna. Olej wnika w strukturę drewna.

Parkiet drewniany jest synonimem elegancji. Parkiet drewniany to inwestycja na długie lata. Podłogę można w każdej chwili odnowić. Parkiet ma tę zaletę, że pasuje do każdego wnętrza i nadaje pomieszczeniu ciepły charakter.