Ile kosztuje remont kuchni?

Remont kuchni to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie. Istnieje wiele czynników, które będą miały wpływ na ostateczny koszt poważnych remontów tego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę wielkość kuchni, jakość i trwałość urządzeń, a także jakość wszelkich materiałów remontowych.

Region wpływa również na ostateczny koszt przebudowy kuchni. Istnieją różne koszty pracy dla profesjonalnych ekip remontowych.

Remont kuchni składa się z wielu etapów. Zanim przystąpi się do remontu tego pomieszczenia należy wykonać prace przygotowawcze.

Remonty w kuchni obejmują wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, położenie płytek na podłogach i ścianach, a także malowanie.

Ostatnim etapem prac jest zakup i montaż sprzętu kuchennego oraz oświetlenia. Przedstawiamy w zarysie poszczególne etapy remontu kuchni oraz koszty, z jakimi należy się liczyć.

Ważne jest, aby przygotowując się do przebudowy kuchni, wybrać odpowiednie płytki, armaturę, sprzęt AGD i meble. Dzięki temu aranżacja kuchni będzie spójna.

Jaki jest koszt przebudowy kuchni w przeliczeniu na metr kwadratowy?

Remont kuchni kosztuje zarówno robociznę, jak i materiały.

Za usługi fachowców takich jak glazurnicy, malarze czy hydraulicy zapłacimy około 1400 - 1600 zł/m2. Możemy do tego doliczyć również materiały budowlane, które będą nas kosztować od 300 do 400 zł/m2.

Koszt materiałów i robocizny do remontu kuchni waha się od 1700 do 2000 zł/m2.

Wyposażenie - Czyli meble kuchenne, armatura i oświetlenie - zapłacimy za nie około 6500 - 14 000 zł.

Remont kuchni - Koszt prac przygotowawczych

Jak każdy remont, tak i remont kuchni zaczyna się od prac przygotowawczych.

Oprócz usunięcia starego sprzętu należy wycyklinować płytki. Następnie trzeba będzie naprawić wszelkie pęknięcia i ubytki w podłogach i ścianach. Na koniec ściany i podłogi trzeba wygładzić i wycyklinować.

Tylko te prace przygotowawcze są wystarczające, aby umożliwić dalszy remont w kuchni.

Remont kuchni - Skrobanie podłogi, ścian i powierzchni.

Pierwszym etapem przygotowań do gruntownego remontu kuchni jest usunięcie ściany i podłogi.

Warto zauważyć, że w większości przypadków ściany kuchenne są wyłożone płytkami nad blatami i na ścianach bez mebli kuchennych. Warto wziąć to pod uwagę planując remont. Jak chcemy, aby nasza kuchnia wyglądała? Pozostają powierzchnie sufitów i ścian, które są malowane.

Na całej podłodze zazwyczaj układane są płytki. Za usunięcie płytek ze ścian i podłóg policzyliśmy 35-50 zł/m2. Koszt usunięcia tynku ze ścian i podłóg to około 20-25 zł/m2.

Remont kuchni - Naprawa ubytków i wad w ścianach lub podłogach.

Po usunięciu tynku i płytek prawdopodobnie będziemy musieli zająć się wszelkimi wadami i ubytkami, jakie znajdziemy na tych oczyszczonych powierzchniach.

Naprawa i wypełnienie pęknięć w ścianach i podłogach może kosztować od 10 do 15 zł za metr kwadratowy. W niektórych przypadkach może to być jednak wliczone w koszt skuwania powierzchni podłogi lub ściany.

Remont kuchni - przygotowanie ścian do wykończenia

Tynk jest niezbędny, aby położyć płytki w odpowiednich miejscach, a resztę pomalować.

Za nałożenie masy szpachlowej (materiał lub robocizna) zapłacimy od 30 do 42 zł za każdy metr kwadratowy. Konieczne jest również zagruntowanie ścian pod malowanie. Będzie to kosztować od 6 do 8 zł/m2.

Remont kuchni - przygotowanie podłogi do układania płytek

Podłoga w kuchni również musi być przygotowana do wykończenia, czyli w tym przypadku do położenia płytek.

W tym celu będziemy musieli stworzyć na naszej kuchennej podłodze wylewkę. Jeśli zdecydujemy się na wylewkę cementową, będzie nas ona kosztować od 70 do 100 zł/m2 lub od 55 do 180 zł/m2 w przypadku wylewki anhydrytowej.

Ile kosztuje remont kuchni i wymiana istniejących instalacji?

Przy remoncie kuchni powinniśmy wykonać nie tylko niezbędne prace przygotowawcze, ale również wymienić całą instalację.

W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana części instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku starszych budynków, konieczna może być wymiana lub nawet przebudowa całego systemu.

Poniżej przedstawiamy koszty związane z wymianą poszczególnych elementów wyposażenia kuchni.

 • Instalacja wodno-kanalizacyjna - koszt usunięcia starych punktów wodno-kanalizacyjnych to około 75-85 zł/szt. Nowa instalacja kosztuje od 135-145 zł/szt. Wykonanie plastikowych podejść pod piony kosztuje około 180-200 zł/szt.
 • Instalacja elektryczna - za wymianę zapłacimy w granicach 125-155 zł/pkt
 • Instalacja centralnego ogrzewania, wraz z wymianą grzejnika, kosztuje około 160-200 zł/pkt. Podłączenie grzejnika zajmuje 60-85 zł.

Ile będzie kosztował remont kuchni? Kafelki i malowanie sufitu?

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych i wymianie instalacji, czas przejść do ostatnich prac w kuchni: układania płytek na podłogach i ścianach.

Dzięki temu stopniowo nadasz kuchni wygląd, którego oczekujesz. Po ułożeniu płytek można pomalować ściany i sufity, na których nie ma żadnych askew.

Remont kuchni - Koszt ułożenia i fugowania płytek.

Każdy rodzaj płytek układa się w kuchni w podobny sposób. Ściany zazwyczaj wykańcza się glazurą, która jest najbardziej ekonomiczną opcją. Jednak terakota i gres to również opcje. Te rozwiązania są droższe w przypadku ścian i mogą nie być praktyczne.

Na podłogę stosuje się gres lub terakotę. Płytki te są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oto jak wygląda cennik płytek do kuchni.

 • Płytki szkliwione na ściany kosztują od 35 do 120 zł/m2.
 • Terakota, którą częściej stosuje się na podłogi niż ściany, kosztuje od 50 do 200 zł/m2.
 • Gres porcelanowy stosuje się na podłogi i rzadko na ściany. Kosztuje od 30 do 150 zł/m2.

Klej do płytek kosztuje od 40 do 90 zł za opakowanie 25-kg. Koszt robocizny przy układaniu płytek podłogowych i ściennych w kuchni wynosi od 75 do 170 zł/m2. Montaż listew przypodłogowych będzie Cię kosztował od 40-60 złotych za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć koszt fugowania. Materiał i robocizna będą nas kosztować od 25-40 złotych za metr kwadratowy.

Remont kuchni - Koszt malowania sufitu i ścian.

Pomaluj sufit i ściany, które nie są pokryte płytkami. Rząd pobiera 13-18 zł/m2 za malowanie sufitów i ścian. Jest to koszt robocizny, do którego należy dodać cenę farby. Oto ich charakterystyka:

 • Farba winylowa kosztuje od 1,50 do 2 złotych za metr kwadratowy.
 • Farba akrylowa kosztuje od 2,30 do 2,50 zł/m2.
 • Farba lateksowa kosztuje około 5 - 5,50 zł/m2
 • Farba ceramiczna dostępna jest w cenie 6 - 7 Polskich Lirów za m2.

Ile kosztuje przebudowa kuchni? - Montaż i zakup wyposażenia kuchni

Ważnym elementem remontu kuchni jest zakup i montaż odpowiedniego wyposażenia. Te elementy również powinny być uwzględnione na etapie planowania.

Kolor i styl płytek powinien być dopasowany do mebli kuchennych, a także armatury i sprzętu AGD.

Aranżacja kuchni powinna być przemyślana i spójna. Najdroższym etapem remontu pomieszczenia jest zakup i montaż.

Koszt zakupu i montażu wyposażenia kuchni będzie różny w zależności od tego, jak duża jest kuchnia i jakie rozwiązania zostały zastosowane. Powinien wahać się od 6500 zł do 14500 zł.

Remont kuchni - meble kuchenne

Jeśli chodzi o meble kuchenne są dwie opcje: gotowe lub na wymiar.

Choć pierwsza opcja jest często tańsza, nie zawsze możemy trafić na odpowiednie meble do naszej kuchni. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy mamy małą kuchnię lub chcemy stworzyć niepowtarzalną aranżację.

Choć meble kuchenne na zamówienie są droższe, pozwalają na posiadanie zestawu dokładnie takiego, jaki chcemy. Poniżej przedstawiamy ceny mebli kuchennych:

 • Zwykłe meble kuchenne - Za komplet gotowych mebli kuchennych pobierzemy od 600 do 1500 złotych.
 • Meble kuchenne na wymiar - W tym przypadku cennik wynosi 600 - 1200 złotych/mb za szafki górne i dolne. Za meble na wymiar dla całej przestrzeni zapłacimy około 3000 - 6600 złotych.

W skład zestawu powinien wchodzić stół i krzesła. Zestaw będzie kosztował od 500 do 1500 złotych za stół i cztery krzesła.

Remont kuchni - sprzęt AGD

Ważnym elementem wykończenia kuchni jest również zakup najpotrzebniejszych sprzętów AGD. Poniższe ceny dotyczą średniej jakości sprzętu kuchennego:

 • Lodówka - To wydatek, który można ponieść od 1200 do 1500 zł.
 • Elektryczna płyta ceramiczna - Zapłacimy za nią 600 - 900 złotych,
 • Piekarnik - W tym przypadku koszt to około 900-1100 zł.
 • Zmywarka - Musimy liczyć się z wydatkiem około 1000 - 1200 zł
 • Okap - Przedział cenowy to 200-300 zł.

Jak widać, sprzęt kuchenny dobrej jakości będzie nas kosztował od 3900 do 5000 złotych.

Remont kuchni - zakup i montaż armatury

W skład wyposażenia kuchni wchodzi również armatura kuchenna.

Za wysokiej jakości, ale w umiarkowanej cenie, zlewozmywak dwukomorowy zapłacimy 270 - 350 złotych.

Musimy wziąć pod uwagę koszt baterii kuchennej o średniej cenie, ale dobrej jakości, który wyniesie od 150 do 230 zł.

Montaż armatury kuchennej będzie Cię kosztował również około 70-80 zł. Łączny koszt montażu i zakupu armatury to około 500-700 zł.

Remont kuchni - Koszt zakupu i montażu oświetlenia

Jeśli położono już płytki i pomalowano fragmenty sufitów i ścian, ustawiono meble oraz zainstalowano armaturę i sprzęt AGD, to czas na montaż oświetlenia.

Nie zastosujemy sufitu podwieszanego, ponieważ znacznie zwiększyłoby to koszty remontu kuchni. Zamiast tego, jako oświetlenie w tym pomieszczeniu zastosujemy lampę sufitową.

Lampy kuchenne sufitowe z 4 do 6 żarówkami to dobra jakość, ale w średniej cenie. Kosztują od 230 do 360 złotych wraz z montażem.

Dodatkową opcją oświetleniową jest oświetlenie podszafkowe LED. Za 5 m taśmy LED zapłacimy 800 - 1100 zł.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 6 m2

Gruntowny remont kuchni o powierzchni 6 m2 będzie nas kosztował od 8400 do 9600 złotych. Koszty materiałów to około 1800 do 2400 złotych. Koszty sprzętu i mebli to około 6500 do 14500 złotych. Koszt remontu kuchni o powierzchni 6 m2 powinien wynieść od 15700 do 26500 złotych.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 8m2

Kompleksowy remont kuchni o powierzchni 8 m2 będzie Cię kosztował: koszty robocizny - od 11200 do 12800 złotych; materiały budowlane - od 2400 do 3200 złotych; wyposażenie - od 6500 do 14500 złotych. Remont kuchni o powierzchni 8 m2 będzie kosztował od 20000 do 30000 złotych.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 10m2

Jeśli planujesz remont dużej kuchni o powierzchni 10m2, będziesz musiał przewidzieć w budżecie następujące wydatki. Remont kuchni o powierzchni 10 m2 będzie Cię kosztował od 23500 do 34500 złotych.