Jaki jest koszt remontu mieszkania?

Jeśli planujesz remont mieszkania, przygotuj się na duże wydatki. Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt remontu mieszkania. Do tych czynników należy zaliczyć metraż mieszkania, jakość i rodzaj użytych materiałów wykończeniowych oraz armatura i akcesoria kuchenne i łazienkowe.

Remont mieszkania obejmuje zarówno prace przygotowawcze, jak i w niektórych przypadkach wymianę lub naprawę całych instalacji hydraulicznych, elektrycznych i grzewczych. Kompletny remont mieszkania obejmuje układanie płytek, tapetowanie, układanie parkietów i podłóg laminowanych, a także wykończenie sufitów. Armatura kuchenna i łazienkowa, główne urządzenia i meble kuchenne są instalowane w fazie remontu. Należy również wziąć pod uwagę koszty pracy specjalistów, których będziesz zatrudniać i koszty materiałów budowlanych przy szacowaniu kosztów remontu całego mieszkania.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Za remont 1m2 mieszkania zapłacimy od 2600 do 3700 zł. Średni koszt remontu mieszkania o powierzchni 50m2 to 147500 złotych. Remont mieszkania o powierzchni 35m2 będzie kosztował około 103000 złotych. Ceny będą się różnić w zależności od jakości użytych materiałów i lokalizacji w Polsce.

Zobacz także: remont starego domu - koszty i porady >>

Ceny remontu mieszkania za m2 powierzchni

Do całkowitego kosztu remontu mieszkania należy doliczyć koszty fachowców, takich jak płytkarze, hydraulicy czy elektrycy.

Na podstawie danych z największych miast w Polsce, średni cennik remontów mieszkań wg. metrażu

Ile kosztuje remont mieszkania?

Prace przygotowawcze są niezbędne do każdego remontu mieszkania, czy też remontu każdego innego pomieszczenia.

W przypadku remontu mieszkania prace przygotowawcze obejmują usunięcie starych tynków i zeskrobanie płytek.

Kolejnym krokiem jest naprawa i uzupełnienie wszelkich ubytków w sufitach, podłogach i ścianach. Po tych czynnościach na podłogi nakłada się wylewki, a na ściany - gładź.

Jaki jest koszt usunięcia starej powierzchni podłogi lub ściany?

Koszt usunięcia płytek ze ścian lub podłóg w przedpokoju, łazience i kuchni wynosi od 35-50 zł/m2. Za usunięcie starych tynków zapłacimy 20-25 zł/m2. Usuwanie parkietu kosztuje od 25 do 30 zł/m2. Za usunięcie paneli podłogowych zapłacimy od 15 do 20 zł/m2. Koszt zerwania wykładziny dywanowej to od 10 do 20 zł/m2. Koszt usunięcia boazerii to około 15 - 20 Funtów Polskich za metr kwadratowy.

Jaki jest koszt naprawy i uzupełnienia ubytków w podłodze i ścianach?

Po usunięciu tynku, paneli parkietowych, dywanów i płytek, konieczne jest wypełnienie wszelkich pęknięć w ścianach lub podłogach. Naprawić również wszelkie ubytki, które mogły powstać podczas usuwania starego wykończenia. Za naprawę pęknięć lub ich wypełnienie w ścianach, sufitach i podłogach pobierzemy około 10-15 zł za metr kwadratowy.

Jaki jest koszt wykonania gładzi i wylewki?

Następnie trzeba będzie wylać podłogę i położyć gładź na ścianach. Koszty wykonania to około 70-100 zł/m2 w przypadku zastosowania jastrychu cementowego lub 55-180 zł/m2 przy jastrychu anhydrytowym. Aplikacja masy szpachlowej kosztuje około 30-42 zł/m2. Koszt zagruntowania sufitu i ścian mieści się w granicach 6-8 zł/m2. Są to koszty orientacyjne, które obejmują zarówno ceny robocizny, jak i materiałów.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Przy remoncie mieszkania musimy również uwzględnić wymianę instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

 • Instalacja elektryczna - wymiana poszczególnych elementów kosztuje około 125-155 zł/pkt.
 • Instalacja sanitarna - Za usunięcie starych punktów wodno-kanalizacyjnych zapłacimy 75-85 zł/szt. Koszt obejmuje również wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Za wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej zapłacimy około 135-145 zł/pkt. Natomiast za wykonanie podejść hydraulicznych z PCV zapłacimy 180-200 zł/szt.
 • Instalacja grzewcza - koszty wymiany będą w granicach 160-200 zł/pkt. Podłączenie grzejnika będzie kosztowało 60-85 zł/pkt.

Ile kosztuje remont mieszkania? Cena układania płytek ceramicznych

Płytki są często wykorzystywane do wykończenia ścian i podłóg w łazience i kuchni, a także podłóg w przedpokoju.

Płytki w łazienkach, szczególnie, powinny mieć właściwości antypoślizgowe.

Jaki jest koszt położenia płytek?

Ważne jest, aby dobrać odpowiednią płytkę do powierzchni, na której zostanie położona, w zależności od tego, czy będzie ona układana na ścianach czy na podłogach.

 • Płytki szkliwione - te płytki układa się na ścianach, są zbyt delikatne, by stosować je na podłogach. Koszt takich płytek zależy od ich wielkości, kształtu, koloru i wzoru. Kosztują od 35 - 120 złotych za metr kwadratowy.
 • Terakota jest rzadziej układana na podłogach i ścianach. Koszt terakoty zależy od jej wielkości, wzoru czy koloru. Kosztuje od 50 do 200 złotych za każdy metr kwadratowy.
 • Gres porcelanowy - płytki, które układa się na podłogach, rzadziej na ścianach - kosztuje od 30 do 150 złotych za metr kwadratowy w zależności od rodzaju, wielkości i koloru.

W koszt układania płytek wliczony jest również klej do płytek. Za 25-kg opakowanie zapłacimy od 40 do 90 zł. Układanie płytek zajmuje fachowcom od 75 do 170 zł za m2. Koszt robocizny przy montażu cokołów (robocizna) to około 40-60 zł za metr.

Jaki jest koszt fugowania?

Za fugowanie i dodatkowe koszty trzeba będzie zapłacić oprócz samej instalacji. Musimy wziąć pod uwagę następujące wydatki (materiał, robocizna):

 • Fuga cementowa kosztuje od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy.
 • Fuga epoksydowa - przedział cenowy od 45-50 zł/m2.

Ile kosztuje remont mieszkania? - Malowanie i tapetowanie

Do kosztów związanych z remontem mieszkania należy malowanie ścian i tapetowanie.

Remont mieszkania - koszty malowania ścian aktualny cennik

Farba będzie potrzebna na fragmentach ścian w łazience i kuchni, które nie będą miały płytek. Można też pomalować ściany w przedpokoju i pokojach. Koszt robocizny to około 13-18 zł za metr kwadratowy. Musimy też wziąć pod uwagę koszt zakupu farby.

 • Farba winylowa Za malowanie zapłacimy około 1,50 - 2 zł/m2.
 • Farba akrylowa kosztuje od 2,30 do 2,50 zł/m2.
 • farba lateksowa kosztuje od 5 do 5,50 złotych za metr kwadratowy
 • farba ceramiczna kosztuje od 6 do 7 zł/m2.

Remont mieszkania - Koszty tapetowania

Tapetowanie ścian jest alternatywą dla ich malowania w pokojach lub przedpokojach. Tapeta kosztuje około 5 złotych za tradycyjną tapetę papierową i 20 złotych za fototapetę. Za robociznę przy tapetowaniu ścian zapłacimy od 22 do 40 złotych za każdy metr kwadratowy.