Garaż murowany czy drewniany?

Opcją jest garaż lub wiata. Można wybrać garaż murowany, drewniany lub blaszany. Garaż murowany różni się od drewnianego.

Garaż jest często uwzględniany w projekcie domu jednorodzinnego. Jeśli mieszkamy w domu w starszym stylu bez garażu lub jeśli w projekcie nowego domu nie ma miejsc postojowych, należy zadbać o ich utrzymanie. Garaż lub wiata parkingowa może służyć do przechowywania pojazdu. Garaż jest bardziej praktyczny niż wiata parkingowa. Istnieją trzy rodzaje garaży: murowane, drewniane i blaszane. Porozmawiajmy o garażach murowanych i drewnianych. Jakie są ich zalety, wady, a jakie korzyści? Omówmy też ich koszt i które z nich są bardziej popularne.

Garaż murowany czy drewniany: Zalety i wady

Korzyści zgarażu murowanego

 • Jest trwały i przyjemny wizualnie.
 • Możliwość wykorzystania różnych materiałów do budowy, takich jak cegły czy bloczki komórkowe.
 • Dowolność wykończenia i możliwość dopasowania do architektury domu.
 • Konstrukcja może być zaprojektowana tak, aby spełnić oczekiwania inwestora.
 • Nie ma potrzeby utrzymywania regularnego harmonogramu konserwacji.
 • Ocieplenie garażu murowanego jest możliwe.
 • Swoboda wyboru konstrukcji i pokrycia dachowego.

Wady garażu murowanego

 • Budowa może napotkać nieoczekiwane trudności
 • Długi czas budowy - ważne jest stosowanie przerw technologicznych
 • Konieczne jest zamówienie projektu garażu.
 • Wysoki koszt całej inwestycji.

Zalety garażu blaszanego:

 • Może być używany jako tymczasowa konstrukcja do rozbiórki.
 • nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę
 • Bardzo niskie koszty inwestycji
 • Bardzo szybka instalacja

Garaż blaszany wady:

 • Bardzo krótka żywotność konstrukcji
 • Niskie walory estetyczne
 • Konieczna jest regularna impregnacja.
 • Konstrukcja jest mniej trwała niż garaż murowany.
 • Duża podatność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silne podmuchy czy wiatr, może spowodować uszkodzenie konstrukcji garażu blaszanego.

Koszt budowy garażu murowanego jednonawowego
24000 zł - 37000 zł

Koszt budowy garażu jednonawowego blaszanego
2500 zł - 4000 zł

Jaki jest koszt budowy garażu murowanego?

Koszt budowy garażu murowanego (materiały + robocizna), to 24000-37000 zł. Wykopy, prace ziemne i posadzka kosztują 5500-8000 zł. Stan surowy kosztuje 7700-14000 zł. Tynkowanie i malowanie ścian kosztuje 5700-9000 Złotych. Instalacja elektryczna kosztuje 500-800 złotych. Brama będzie kosztować od 1700 do 5000 złotych.

Ile kosztuje drewniany garaż?

Koszt budowy garażu drewnianego kosztuje od 5900 do 13000 złotych. Koszt profesjonalnej robocizny to około 900 do 2000 złotych. Gotowe garaże drewniane można kupić już od 5000 złotych. Garaż drewniany o wymiarach 4,00 x 5,50m z podwójną bramą główną i dodatkową bramą boczną kosztuje około 13000 złotych.

Garaż murowany czy drewniany - korzyści

Garaż murowany można wykonać z cegieł, pustaków lub bloczków komórkowych. Ze wszystkich materiałów najczęściej wybierane są te ostatnie. Do podparcia fundamentu garażu murowanego stosuje się stopy fundamentowe. Garaż murowany może mieć również izolację z wełny mineralnej. Garaż murowany może być dostosowany do konkretnych potrzeb. Garaż może być wykończony tak, aby pasował do stylu architektonicznego domu lub małego ogrodu. Można wykonać dowolny rodzaj dachu, wykorzystując dowolny materiał pokryciowy. Możesz wybrać garaż murowany z jednym, dwoma lub większą ilością miejsc. Do garażu można dodać magazyn lub warsztat. Garaż murowany może mieć bardziej skomplikowany projekt niż drewniany. Należy przestrzegać projektu architektonicznego.

Garaże drewniane wykonywane są najczęściej z iglastych gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk. Konstrukcja garażu wykonana jest z drewna, które zostało poddane zewnętrznej impregnacji. Zabezpiecza to konstrukcję przed działaniem czynników atmosferycznych oraz pasożytów takich jak korniki. Na kolor garażu drewnianego może mieć wpływ również jego impregnacja. Garaże drewniane powinny być impregnowane od wewnątrz. Istnieje wiele możliwości impregnacji garaży drewnianych. Garaż drewniany może być również wyposażony w pomieszczenie gospodarcze. Garaż drewniany jest najlepszy, jeśli ma być uzupełnieniem drewnianego domu lub jeśli są drewniane ogrodzenia i małe ogrody. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wskazówek projektanta, aby dopasować garaż do konstrukcji domu i aranżacji ogrodu.

Garaż murowany czy drewniany? Jakie są koszty?

Na budowę garażu murowanego składa się wiele czynników. Wykopy, prace ziemne, wykonanie posadzki to koszt od 5500 do 8000 zł. Następnie doprowadzamy stan surowy do końca. Koszt budowy ścian nośnych z betonu komórkowego wraz z dachem to około 7700 - 14000 złotych. Ostateczna cena zależy od rodzaju i pokrycia dachowego. Tynkowanie i malowanie ścian to kolejny etap. Koszt będzie różny w zależności od użytych materiałów. Koszt zamontowania silnika elektrycznego to około 500-800 zł. Brama garażowa otwierana ręcznie kosztuje od 1700 do 2300 zł. Brama z napędem elektrycznym będzie kosztować 4600 do 5000 zł. Garaż murowany na jeden samochód kosztuje od 24000 do 37000 zł. W koszt ten wliczone są zarówno materiały, jak i wynagrodzenie fachowców.

Jednostanowiskowy garaż drewniany kosztuje od 5900 do 13000 złotych. W tej cenie zawarte są zarówno materiały, jak i robocizna fachowców. Gotowy garaż drewniany z jednym stanowiskiem będzie Cię kosztował około 5000 złotych. Za montaż gotowego garażu drewnianego koszt robocizny wynosi od 900 do 2000 złotych. Za garaż drewniany o wymiarach 5,70 x 3,20 m i wyposażony w podwójne drzwi zapłacimy około 8000 zł. Za garaż drewniany o wymiarach 4,00 x 3,50m z podwójnymi drzwiami wejściowymi, jasnymi, nieotwieralnymi oknami i pokryciem dachowym z gontu zapłacimy około 10000 złotych. Garaż drewniany wykonany ze świerku syberyjskiego o wymiarach 4,00 x 5,50m i wyposażony w podwójne drzwi wejściowe, a także dodatkowe drzwi boczne kosztuje około 13000 złotych.

Co jest bardziej popularne - garaż murowany czy drewniany?

Inwestorzy częściej wybierają garaże drewniane niż murowane. Wynika to z niższych kosztów inwestycyjnych w garażach drewnianych. Od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania garażami murowanymi. Ten trend może spowodować, że w przyszłości popyt na garaże murowane będzie większy niż na drewniane.