Jaki jest koszt montażu wanny?

Remont lub urządzanie łazienki wymaga od nas podjęcia decyzji, czy chcemy mieć wannę czy wanny. O wyborze często będzie decydować wielkość łazienki. Wanna to świetny pomysł do większych łazienek. Moczenie się w wannie jest przyjemnością, a także może stworzyć w domu relaksującą atmosferę przypominającą spa. Najważniejszą rzeczą dla każdego, kto zdecyduje się na zainstalowanie zewnętrznej wanny jest koszt instalacji.

Jakie czynniki wpływają na koszt instalacji wanny zewnętrznej?

Podczas remontu lub urządzania mieszkania, łazienka jest najbardziej kosztowna. Koszt mieszkania zależy od jego lokalizacji, jakości użytych materiałów, zakresu prac i warunków panujących w łazience. Ceny mogą się różnić w zależności od regionu.

Montaż wanny może wymagać obudowania jej płytkami lub przerobienia instalacji wodno-kanalizacyjnej, jeśli zmieniła się lokalizacja wanny. Wzrosną koszty wszelkich udogodnień i lokalizacji punktów wodno-kanalizacyjnych.

Warto wiedzieć, że większość firm remontowych wlicza w swoje ceny koszt robocizny przy montażu wanny. Ceny dotyczą wanny o standardowych wymiarach. Nie obejmują one kafelkowania, naprawy ubytków w ścianach czy malowania. Koszt profesjonalnych materiałów jest często dodatkową opłatą. Warto zwrócić uwagę, czy w cenniku uwzględniony jest podatek VAT.

Ile kosztuje montaż wanny?

Montaż wanny wolnostojącej o standardowych wymiarach to koszt 175-240 złotych. Montaż wanny narożnej lub prostokątnej z zabudową to średni koszt 210-275 złotych. Do tego należy doliczyć koszt zagospodarowania wanny, który może wynieść od 350 do 510 złotych.

Jaki typ wanny wybrać? Rodzaje wanien

Istnieje wiele opcji wanien w zależności od zastosowanych materiałów.

W dużej, przestronnej łazience dobrze wygląda wanna wolnostojąca. Można ją umieścić w centralnej części pomieszczenia, czyniąc z niej dominujący element wystroju. Szczególnie elegancko prezentują się wanny stojące na nóżkach.

Do podtrzymania wanny można wykorzystać specjalny podest. Do mniejszych łazienek łatwo dostępne są wanny wolnostojące.

Ciekawą opcją do mniejszych łazienek jest wanna do zabudowy. Wanna prostokątna to najpopularniejszy wybór w przypadku zabudowy. Obudowę można uatrakcyjnić płytkami, mozaikami lub panelami.

Wanna prostokątna jest najbardziej uniwersalna i popularna, ponieważ można ją wkomponować w każde wnętrze. Można również wybrać wanny o nietypowych kształtach, jak owalne czy okrągłe, a także na życzenie sześciokątne i ośmiokątne.

Czym kierować się przy zakupie wanny?

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny to jej kształt, rozmiar, wysokość, głębokość i powierzchnia.

Umywalka i wanna powinny być częścią spójnego projektu. Staje się ona kluczowym elementem w projektowaniu łazienki. Nie musi być przymocowana do ściany ani zabudowana.

Jeśli chodzi o komfort i zużycie wody, głębokość wanny jest bardzo ważna. Przy wyborze wielkości wanny należy również wziąć pod uwagę wielkość łazienki.

Montaż wanny nie powinien ograniczać swobody poruszania się po łazience. 55 cm to minimalna przestrzeń dostępna po wyjęciu wanny. Pozwala to na swobodne manewrowanie po obu stronach przyborów sanitarnych.

Jaki jest koszt obudowy wanny?

Wolnostojąca obudowa wanny prostokątnej lub prostokątnej kosztuje od 350 do 510 złotych. Na 430-540 złotych trzeba będzie przeznaczyć budżet, jeśli chcemy obudowę do wanny narożnej lub asymetrycznej.

Obudowa wanny może być świetnym sposobem na ukrycie nieestetycznej hydrauliki i zwiększenie atrakcyjności wizualnej Twojej łazienki. Wanny do zabudowy są świetnym dodatkiem do łazienki. Mogą być wykonane w dowolnym stylu. Powinny być wykonane z trwałych i wodoodpornych materiałów. Można również kupić gotowe obudowy wanien.

Jakie inne elementy można kupić?

Do montażu wanny niezbędny jest mocny odpływ oraz zestaw przelewowy. Najlepsze akcesoria zawierają automatyczny korek i syfon. Elastyczna rura przelewowa o regulowanej długości ułatwia montaż.

Do akcesoriów podnoszących komfort kąpieli należą żelowe lub piankowe zagłówki w różnych kolorach oraz półki kąpielowe. Dla osób starszych i niepełnosprawnych polecane są uchwyty i siedziska.

Wanna powinna być kompatybilna z wystrojem łazienki i spełniać potrzeby użytkowników. Przed zakupem pamiętaj, aby przetestować wyprofilowanie wanny.