Jaki jest koszt montażu suchej zabudowy?

Tynk gipsowy może służyć do przygotowania ścian do kolejnych etapów remontu. Kiedyś był to rzadki materiał, ale dziś jest niemal nie do uniknięcia. Ze względu na elastyczną strukturę, gładką fakturę, Gips można wykorzystać do stworzenia gładkiej powierzchni ścian. Producenci oferują szeroką gamę gładzi o różnych parametrach. Sprawdźmy, ile kosztuje profesjonalna gładź gipsowa.

Jakie są rodzaje gipsu?

Dolomit i kreda to podstawowy budulec gipsu. Można do nich dodać inne substancje chemiczne, które zmieniają parametry fizyczne produktu.

Niektórzy producenci oferują gładzie, które są bardziej elastyczne i szybciej schnące, inni zaś oferują większą wytrzymałość.

Nawet niewielkie różnice w proporcjach gładzi mogą mieć znaczący wpływ na ich właściwości. Przyjrzyjmy się głównym rodzajom gładzi.

  • Masa cementowa: Jej spoiwem jest cement. Szpachla cementowa, w przeciwieństwie do mas gipsowych, kurczy się podczas wiązania. Może to prowadzić do stosunkowo dużych naprężeń i skłonności do pękania.
    Gipsowa masa szpachlowa na bazie cementu długo wiąże płyn do pieczenia. Dlatego szybciej schnie, gdy ma większą grubość (> 3mm).

    Gładź cementowa charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością. Produkty wysokiej jakości mają siłę ściskającą 30-40 N/mm2.

    Należy wspomnieć o odporności na wilgoć, ponieważ ma ona bardzo mały wpływ na wytrzymałość gładzi cementowej.
  • Gipsowe masy szpachlowe: Wykonuje się ją z gipsu dobrze zmielonego lub syntetycznego.

    Ten rodzaj szpachli ma dłuższy czas wiązania i jest bardziej odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

    Z pasty gipsowej można uzyskać bardzo intensywny biały kolor

    Dużą zaletą jest elastyczność, ponieważ chroni ona gładź przed pękaniem. Unikaj stosowania gładzi gipsowych do łazienek i kuchni, ponieważ mogą być one narażone na działanie wilgoci.
  • Szpachla wap ienna Głównym materiałem jest wapno.

    Aby uzyskać gładkość, są one nakładane cienkimi warstwami za pomocą szpatułki.

    Ponieważ ma właściwości przepuszczalne, dobrze reaguje na wilgoć.

    Po nałożeniu gładzi ściana będzie wydawała się gładka i wyjątkowo biała.

    Gładź wapienna jest stosowana zamiast szlifowania.

    Jest to idealny rodzaj Gipsu do mieszkań, w których mieszkają alergicy lub osoby, którym zależy na stworzeniu dobrego mikroklimatu.

Kolejnym rozróżnieniem w gipsowaniu jest różnica między formą, w jakiej produkt jest dostarczany. W popularnych sklepach z artykułami gospodarstwa domowego dostępne są dwa rodzaje gipsu: gotowa gładź lub gładź w proszku.

  • 1. Gładź w proszku: Przed nałożeniem musimy wymieszać proszek z wodą.

    Niezbędny będzie mikser z końcówką przeznaczoną specjalnie do mieszania gęstych substancji.

    Mieszanie ręczne może spowodować, że gładź nie będzie w pełni związana.
  • 2. Gotowa szpachla: Ma lepką konsystencję, która po otwarciu nadaje się natychmiast do nałożenia na ścianę. Jest znacznie łatwiejsza w aplikacji niż luźna szpachla.

    Gotowy gips szybciej też schnie na ścianach, co może znacznie przyspieszyć remont i pozwolić szybciej przejść do szlifowania.

Ile trwa układanie gładzi gipsowej? 

Za nałożenie jednej warstwy gipsu suchego zapłacimy fachowcowi od 30-40 zł/m2. Średni koszt przygotowania ściany do położenia płyt gipsowych to 3-6 zł/m2. W cenę nie jest wliczone czyszczenie ścian, gruntowanie i wypełnianie ubytków. Za sypką gładź gipsową zapłacimy 2-3 zł/kg.

Jaka jest różnica między pastą gipsową a gładzią gipsową?

Gips szpachlowy ma grubsze ziarno i jest bardziej odporny na uszkodzenia. Lepiej przylega do powierzchni i można ją stosować w grubszych warstwach. Gipsy szpachlowe dzięki drobnemu uziarnieniu są bardzo gładkie. Można je również szlifować na mokro, co znacznie przyspiesza czas remontu.

Kiedy jest to Gips Szpachlowy, a kiedy Gips Gładki?

Choć produkty te mają podobne właściwości, to kontekst, w którym są stosowane, jest nieco inny.

Musimy dokonać dokładnej oceny rodzaju ściany i nakreślić efekt, którego szukamy, aby wybrać odpowiedni produkt.

Gips szpachlowy to najlepszy wybór dla ścian o dużym spadku i wielu ubytkach. Dzięki niemu wyrównamy i zakryjemy wszelkie niedoskonałości.

Gips jest chętnie wybierany do renowacji starych budynków. Z jego pomocą łatwo wydobyć wszystkie kąty i płaszczyzny.

Producenci gipsów szpachlowych dopuszczają warstwy o grubości 5-6 mm. Gips szpachlowy to dobry wybór do nowych mieszkań, gdzie nierówności nie stanowią problemu.

Elastyczność i drobne ziarno gipsu to jego największe atuty. Szybko schną i nie wymagają grubych warstw. Do wygładzenia wystarczy warstwa 2-3 mm.

Jaki jest koszt gotowej gładzi?

Przy 5-kilogramowym opakowaniu paczka gotowej gładzi kosztuje średnio 25-30 zł. Jeśli przyjmiemy, że zużywamy 1kg/m2, to 1 m2 gotowej gładzi wyniesie nas 5-6 zł. Mniej zapłacimy za sypkie gładzie, których cena wynosi średnio 2-3 zł/kg.

Jak przygotować ściany, aby uzyskać gładź?

Zanim zastosujemy gładź gipsową na ściany, ważne jest przygotowanie powierzchni.

W pierwszej kolejności musimy dokładnie oczyścić ścianę i uzupełnić wszelkie pęknięcia.

Do tego zadania najlepiej nadają się tynki szpachlowe. Następnie należy zagruntować ścianę preparatem głęboko penetrującym, który wzmocni i poprawi jej stan.

Zapobiegnie to odciąganiu się tynku od ścian podczas aplikacji.

Dodatkowo, zanim nałożymy tynk, należy upewnić się, że wszystkie piony wodno-kanalizacyjne i elektryczne znajdują się w obrębie cegły lub muru.

Przed tynkowaniem należy sprawdzić pionowość ściany za pomocą poziomicy. Następnie należy wyrównać wszelkie pofałdowania.

Przed przystąpieniem do wygładzania powierzchni ściany należy posmarować ją czystą wodą na 10 minut. Zapobiegnie to wchłanianiu wilgoci.