Ile kosztuje montaż rynny?

Rynny mają za zadanie odprowadzać wodę i chronić elewację budynku. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów rynien. Jaki jest koszt rynien wykonanych z wybranych materiałów? Ile kosztuje montaż rynien?

Jakie czynniki wpływają na koszt montażu rynien?

Koszt montażu będzie zależał od powierzchni dachu i - co za tym idzie - długości posiadanego systemu rynnowego. Ważny jest również rodzaj rynien, które planujemy zamontować. Cena rynny będzie zależała od materiału, z którego jest wykonana. Każdy rodzaj rynien ma swój własny sposób montażu i akcesoria. Wpływa to na cenę usługi.

Na ostateczny koszt instalacji wpłynie również złożoność konstrukcji dachu. Orynnowanie prostego dachu z dwoma spadkami lub takiego z kilkoma spadkami będzie kosztowało mniej niż orynnowanie skomplikowanej konstrukcji z wieloma załamaniami i spadkami.

Ostateczna cena za montaż rynien będzie zależała od wielkości dachu.
- Rodzaju materiału, z którego wykonane są rynny (PCV lub stal, miedź)
- Złożoności instalacji (zależy od rodzaju rynny).
- Stopień skomplikowania konstrukcji dachu.

Ile kosztuje montaż rynien?

Za usługę montażu rynien pobierzemy 30-50 zł za metr (bez materiałów). Orynnowanie z PCV kosztuje 40-50 zł za rynny i akcesoria. Za taki sam zestaw wykonany z miedzi zapłacimy 250-350 złotych za mb.

Rodzaj orynnowania będzie determinował koszt robocizny. Rynny z PVC można łatwo zamontować i są lekkie. Można je mocować za pomocą łączników wykorzystujących klej lub uszczelki. Ich koszty instalacji będą najtańsze. W przypadku rynien aluminiowych wymagane jest lutowanie. Z kolei rynny aluminiowe wymagają zastosowania nitów i uszczelnienia za pomocą kleju.

Ile kosztuje montaż rynien?

Rynny z PCV są najbardziej przystępne cenowo. Metr bieżący takiej rynny będzie Cię kosztował od 8 do 12 złotych. Nieco droższe są rynny ze stali powlekanej. Cena za metr wynosi od 15 do 20 złotych. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz wybrać rynny cynkowo-tytanowe. Metr bieżący będzie kosztował 30-50 złotych. Rynny miedziane są najdroższe, ale i najtrwalsze. Ten luksus dostępny jest w cenie 100-150 złotych za metr bieżący. Do kosztów należy doliczyć dodatkowe akcesoria, takie jak rury spustowe, kolanka i złączki.

Metr bieżący systemów rynnowych z PVC to 40-50 złotych. System rynnowy cynkowo-tytanowy będzie kosztował 150-200 złotych za metr, a rynny miedziane 250-350.

Którą rynnę powinieneś wybrać?

Najtańsze i najbardziej popularne są rynny wykonane z PVC. Ich oczywistą zaletą jest brak możliwości korodowania i brak konieczności konserwacji. Są również lekkie, co ułatwia ich montaż. Ten rodzaj orynnowania wymaga minimalnej konserwacji. Są trwałe i mogą służyć nawet przez 50 lat. Rynny z PCV mają swoje minusy: Są podatne na ekstremalnie wysokie i niskie temperatury, co może prowadzić do deformacji. Łączniki z uszczelkami z gumy EPDM mogą zmniejszyć ryzyko przecieków na łączeniach.

Rynny stalowe z dodatkową warstwą cynku są bardziej wytrzymałe niż rynny z PVC i są znacznie tańsze. Wymagają częstej konserwacji, a na ich chropowatych powierzchniach łatwiej osadza się brud. Szybko ulegają zmatowieniu. Żyją od 30-50 lat, ale szybciej mogą ulec zniszczeniu.

Rynny aluminiowe wytrzymują dłużej niż stalowe, są odporne na warunki atmosferyczne i lekkie. Występują w różnych kolorach. Ich trwałość wynosi 50-70 lat.

Rynny z blachy cynkowej - tytanowej mogą być dość kosztowne, ale są bardzo trwałe. Są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji. Są odporne na wysokie temperatury i mróz. Ich trwałość może wynosić od 100 do 120 lat.

Rynny miedziane kosztują najwięcej. Są też najbardziej trwałe, ich żywotność sięga nawet 300 lat. Akcesoria do rynien miedzianych powinny być używane, jeśli rynny miedziane zostały zainstalowane. Miedź koroduje, gdy wchodzi w kontakt z aluminium lub stali.

Należy wziąć pod uwagę materiał dachu przy wyborze rynny. Na przykład gonty asfaltowe i papa mogą mieć bezpośredni kontakt z promieniowaniem UV. Może to powodować reakcje chemiczne, które prowadzą do korozji blachy. Rynny blaszane nie powinny być stosowane do tego typu pokryć dachowych.