Oczyszczalnia czy szambo? Sprawdzamy, jakie są plusy i minusy

Przydomowa oczyszczalnia lub zbiornik może służyć do pozbywania się ścieków w sytuacji, która nie pozwala na dostęp do kanalizacji ogólnospławnej. Każde rozwiązanie w postaci oczyszczalni lub szamba ma swoje wady i zalety.

Porównujemy dwie metody pozbywania się nieczystości z domu, jeśli nie jest on podłączony do zewnętrznej kanalizacji: oczyszczalnia lub szambo. Jakie są zalety, wady i niedogodności tych opcji? Jaki jest koszt instalacji oczyszczalni i szamba? Która opcja cieszy się największą popularnością wśród inwestorów?

Szambo czy oczyszczalnia - zalety i wady.

Oczyszczalnia - zalety i zalety:

 • Ekologiczne rozwiązanie
 • Możliwość swobodnego odprowadzania oczyszczonych już ścieków do gruntu
 • Nie wymaga tak częstego opróżniania jak szambo.
 • Wyższy komfort użytkowania niż w przypadku szamba
 • Nowocześniejsze niż szambo
 • Niższe koszty eksploatacji niż w przypadku tradycyjnego szamba

Wady oczyszczalni:

 • Koszty budowy są wyższe niż szamba.
 • Przydomowa oczyszczalnia zajmuje znacznie więcej miejsca niż tradycyjne szambo.
 • Do budowy oczyszczalni wymagane jest więcej formalności.

Zalety szamba

 • Osadzenie ciężkiego szamba betonowego w gruncie jest proste.
 • Szamba betonowe nie podlegają ciśnieniu wód gruntowych i mogą być wypchnięte przez ciśnienie wód gruntowych.
 • Solidna i długotrwała konstrukcja
 • wodoszczelność,
 • Istnieje możliwość wykonania podjazdu lub miejsca parkingowego nad zbiornikiem betonowym
 • Przydomowa oczyszczalnia ścieków to lepsza opcja niż tańsza.

Wady szamba

 • Szamba betonowe są ciężkie i mogą stanowić problem w transporcie i montażu.
 • Woda gruntowa może wypchnąć pusty plastikowy zbiornik na szambo, który ma niewielki ciężar własny.
 • Możliwości zagospodarowania przestrzeni nad plastikowym zbiornikiem są ograniczone.
 • Niezbędne jest regularne opróżnianie szamba.
 • Należy uzyskać pozwolenie.

Jaki jest koszt instalacji szamba?

Szamba betonowe o pojemności od 8000 l do 12000 l dostępne są w cenie 1600-3500 polskich nenów. Szambo plastikowe o pojemności 1000 l kosztuje od 5000 do 6000 złotych. Koszt instalacji szamba betonowego wyniesie 2000 zł. Natomiast koszt zainstalowania plastikowego wyniesie 1500 zł. Koszt zakupu, montażu i transportu zbiornika na toaletę wynosi od 3600-7500 zł.

Jaki jest koszt oczyszczalni ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków będzie Cię kosztować od 7000 do 22000 złotych. Oczyszczalnia z drenażem infiltracyjnym kosztuje 6000-18500 zł. Oczyszczalnia hydrobotaniczna kosztuje 13000-17000 zł. Oczyszczalnia ścieków z warstwą biologiczną kosztuje 13000-17000 zł.

Budowa, właściwości i zastosowanie szamba lub oczyszczalni ścieków.

Szambo to zbiornik, który nie posiada odpływu na ścieki. Stosuje się go, gdy nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej. Najpierw należy przygotować duży dół, zanim będzie można zainstalować betonowy lub plastikowy zbiornik. W przypadku szamba plastikowego, dno wykopu wypełnia się piaskiem. Następnie należy umieścić zbiornik w wykopie. Zbiornik powinien być podłączony do domowego systemu odprowadzania ścieków. Po podłączeniu zbiornika do domowego systemu kanalizacyjnego, wykop może być zasypany ziemią. Przestrzeń nad betonowym zbiornikiem może być wykorzystana do stworzenia podjazdu lub parkingu. Szambo o pojemności 10000 litrów powinno wystarczyć dla 4 osobowej rodziny.

Oczyszczalnia ścieków to kolejna popularna metoda na pozbycie się ścieków z domu bez podłączenia do kanalizacji. Wszystko zależy od rodzaju oczyszczalni. Kluczowym elementem tej instalacji jest osadnik gnilny - to do niego w pierwszej kolejności spływają ścieki. W osadniku glinianym następuje separacja części stałych - opadają one na dno, a następnie rozkładają się dzięki działaniu specjalnych mieszanek bakterii, które usprawniają cały proces. Z osadnika odpływają wstępnie oczyszczone ścieki, które w pewnym stopniu zatrzymują zanieczyszczenia. Następnie wstępnie oczyszczone ścieki wpływają do perforowanych rur, które są zakopane w ziemi. Następuje ich powolna infiltracja do gruntu. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków może zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego składającego się z czterech osób. Istnieje kilka rodzajów oczyszczalni ścieków. Należą do nich oczyszczalnie ścieków z systemami drenażowymi.

Jakie są koszty oczyszczalni lub szamba?

Jednokomorowy betonowy zbiornik na WC o pojemności od 8000 do 10 000 litrów kosztuje około 1600 - 2300 złotych. Jednokomorowy betonowy zbiornik na szambo o pojemności od 10000 do 12000 l kosztuje około 2500 - 2900 złotych. Szambo dwukomorowe o pojemności 12000 l kosztuje od 3000 do 3500 zł. Szambo plastikowe, które mieści około 10000 l wody kosztuje od 5000 do 6000 zł. Koszt wykopu, transportu i montażu zbiornika wyniesie około 1500 zł w przypadku szamba plastikowego i 2000 zł, jeśli mamy zbiornik betonowy. Dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 osób koszt zakupu, transportu i montażu szamba wynosi około 3600-7500 zł.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być wybudowana dla czteroosobowej rodziny w cenie od 7000 do 22000 zł. Koszt budowy oczyszczalni z drenażem infiltracyjnym to około 6000-18500 zł. Na budowę oczyszczalni hydrobotanicznej wydamy około 13000 - 17000 polskich lnów. Za przydomową oczyszczalnię ścieków ze złożem biologicznym zapłacimy około 7000 - 22000 złotych. Budowa oczyszczalni ścieków z osadem czynnym będzie kosztować od 12000 do 19000 złotych.

Co jest bardziej popularne - oczyszczalnia czy szambo?

Typowe szambo cieszy się wśród inwestorów większą popularnością niż przydomowa oczyszczalnia. Na tę decyzję wpływają przede wszystkim takie czynniki jak niższy koszt budowy szamba niż oczyszczalni oraz fakt, że w przypadku typowego zbiornika, a nie oczyszczalni, wymagane jest mniej formalności i pozwoleń. Szambo istnieje od wielu lat i jest rozwiązaniem niezawodnym. System szamba jest bardziej popularny niż oczyszczalnia ścieków.