Jaki jest koszt budowy balkonu?

Zabudowy balkonowe to popularny wybór wśród mieszkańców bloków. Dzięki nim mogą oni wykorzystać swoją przestrzeń balkonową jako miejsce do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Obudowę balkonu można wykonać w taki sposób, aby umożliwić relaks i uzyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu.

Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z balkonu przez cały rok, a nie tylko w cieplejszych miesiącach. Dowiedzmy się więcej o różnych rodzajach zabudowy balkonów i sposobie ich montażu. Dowiedzmy się więcej o procesie zabudowy i sposobie wykorzystania dodatkowej przestrzeni. Będziemy musieli również dowiedzieć się, czy do wykonania takiego projektu wymagane jest pozwolenie. Dowiedzmy się, ile kosztuje zabudowa balkonu.

Jaki jest koszt obramowania balkonu ze szkła?

Rama zabudowująca balkon od podłogi do sufitu szybami o grubości 4 mm kosztuje 450 - 590 polskich lintów/m2, natomiast szyby o grubości 6 mm to koszt 500 - 670 polskich lintów/m2. Za zabudowę ramową biegnącą od balustrady do sufitu ze szkłem o grubości 4mm zapłacimy od 490 do 640 zł/m2. Ta sama zabudowa ze szkłem 6mm kosztuje około 550 -720 zł/2. Wyliczenia te zawierają koszty robocizny i materiałów.

Rodzaje i style zabudowy balkonów

Zabudowy balkonowe różnią się od siebie. Dotyczy to materiału, z którego są wykonane, systemu ich otwierania oraz rodzaju balkonu, na którym będą stosowane.

Materiały stosowane do produkcji szkła do zabudowy - rodzaje

Z tych materiałów można wykonać szkło do zabudowy balkonu.

  • Zabudowa ze szkła - tafle szkłastosowane do zabudowy balkonów mogą mieć różną grubość. Ma to wpływ na cenę.
  • Zabudowy z plexi - Istnieje wiele grubości plexi, które można wykorzystać do zabudowy balkonów.

Systemy otwierania obudów balkonowych - rodzaje

Zabudowa balkonów może mieć różne systemy otwierania. Jednak najczęściej spotykane są dwa rozwiązania oparte na konstrukcjach aluminiowych:

  • Zabudowa bezramowa - pozwala na montaż przesuwnych paneli bez pionowych ram aluminiowych. W takim systemie szyby lub panele z plexi przesuwają się po oddzielnych torach i przy każdej ścianie bocznej składają się jedna na drugą.
  • Zabudowa ramowa polega na montażu specjalnych profili aluminiowych, które przykręcane są do sufitu lub podłogi. W zależności od rodzaju i wielkości balkonu, w ramkach można umieścić wzmocnione płyty PCV, lub szklane. Profile przesuwają się na rolkach po torze prowadnicy.

Ruch paneli względem siebie oraz efekt wizualny zabudowy to dwie różnice pomiędzy systemami.

Ceny dla różnych rodzajów balkonów.

Istnieje możliwość wykonania każdego rodzaju balkonu.

  • Typowy balkon wystający poza bryłę budynku - W tym przypadku wykonanie obejmuje zabudowę obu boków i frontu balkonu.
  • Zagospodarowanie balkonu typu loggia - Jeśli chcemy zagospodarować taki balkon, konieczne będzie wykonanie zabudowy od strony frontowej.

Czy potrzebujesz pozwolenia na zabudowę balkonu?

Osoby zainteresowane inwestycją w zabudowę balkonu często śpią nad powyższym pytaniem. Nie we wszystkich przypadkach wymagane jest zgłoszenie na budowę zabudowy balkonu. W niektórych sytuacjach może być konieczne wystąpienie o pozwolenie na rozbudowę lub zgłoszenie. Jednak wszystkie informacje są wymagane.

Zabudowa balkonu - Wniosek do spółdzielczej wspólnoty mieszkaniowej.

Należy pamiętać, że nie jesteśmy właścicielami całego budynku, jeśli mieszkamy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Powinniśmy skonsultować się z sąsiadami, jeśli chcemy dokonać jakichkolwiek zmian na naszym balkonie poza standardowym remontem.

Takie aranżacje mogą mieć znaczący wpływ na ogólny wygląd i charakter elewacji.

Jeśli mieszkasz w bloku, powinieneś również wystąpić o zgodę do zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Wnioski te są zazwyczaj pozytywnie rozpatrywane przez spółdzielnie i wspólnoty. Nie dotyczy to właścicieli domów jednorodzinnych.

Budowa balkonu - czy wystarczy zgłoszenie?

Nie musimy zgłaszać budowy ani występować o pozwolenia, jeśli konstrukcja jest lekka (np. wykonana z aluminium i plexi), a jej wysokość nie przekracza 3 metrów.

Ważne jest, aby przy budowie dużego balkonu dopełnić wszystkich formalności.

Zgłoszenie projektu otrzymuje odpowiednia jednostka. Zazwyczaj jest to gmina lub miejski wydział architektury.

Zgłoszenie powinno zawierać opis i terminy proponowanych zmian. Mieszkańcy mieszkań i domów w blokach powinni zadbać o te formalności.

Czy do zabudowy balkonu potrzebne jest pozwolenie na rozbudowę?

Jeśli chcesz zbudować balkon i zrezygnować z istniejących okien, będziesz potrzebował pozwolenia.

Prawo budowlane mówi, że mamy do czynienia z rozbudową, co oznacza, że dom lub mieszkanie będzie większe.

W takich przypadkach należy wystąpić do odpowiedniej jednostki administracyjnej o pozwolenie na rozbudowę, którą najczęściej jest wydział architektury miejscowego urzędu miasta lub gminy.

Dotyczy to zarówno mieszkańców bloków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych.

Co oferuje zabudowa balkonu?

Balkon można obudować, aby zwiększyć przestrzeń życiową w mieszkaniu lub domu. Można go również wykorzystać do zmniejszenia hałasu z pobliskich ulic.

Można również ograniczyć wnikanie kurzu lub innych zanieczyszczeń z zewnątrz do domu lub mieszkania. Obudowa balkonu ochroni również Twoje przedmioty przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, promieniowanie UV czy zmienne temperatury.

Jak obudować balkon w bloku.

Balkon zabudowany w mieszkaniu w bloku może pełnić wiele funkcji. Można go wykorzystać jako dodatkową przestrzeń lub miejsce do przechowywania mebli i innych przedmiotów, które są rzadko używane.

Balkon obudowany może stanowić miejsce dla roślin. Możemy tam urządzić szklarnię.

Pokój zyska kilka metrów w przestrzeni zabudowy, jeśli zdecydujemy się na obudowanie go wraz z usunięciem starej stolarki okiennej i ścian.

Możesz tam umieścić łóżko lub kanapę.

Jaki jest koszt obudowy balkonu z plexi?

Zabudowa ramowa od podłogi do sufitu płytami z plexi o grubości 3 mm to koszt około 340 -470 zł/m2, natomiast płyty o grubości 5 mm będą Cię kosztować od 380 do 570 zł/m2. Bezramowa zabudowa płytami o grubości 3 mm do sufitu to koszt 300 -420 zł/m2. Ta sama zabudowa z plexi o grubości 5 mm zamknie się w przedziale 330 -460 zł/2. W koszt wliczona jest zarówno robocizna jak i materiały.

Jaki jest koszt bezramowej zabudowy balkonu?

Bezramowa zabudowa balkonu kosztuje 700 - 900 polskich lintów/m2, natomiast podobna zabudowa z szybami z 6 mm szkła będzie kosztować 790 - 1000 polskich lintów/m2. Koszty bezramowej zabudowy balkonu od balustrady do sufitu dla okien o grubości 4 mm wynoszą 850 - 1000 polskich zł/m2. Dla szyb o grubości 6 mm koszt ten wynosi około 950 - 1100 polskich zł/m2. Koszty te obejmują materiały i robociznę.