Ile kosztuje malowanie elewacji?

Malowanie elewacji to ważne zadanie. Od niego zależeć będzie ostateczny wygląd naszego domu na przestrzeni lat. Warto zapoznać się z poradami dotyczącymi wyboru odpowiedniej farby oraz prac przygotowawczych. Jaki budżet powinniśmy mieć na malowanie elewacji?

Za malowanie elewacji zapłacimy od 20 do 32 zł/m2. Materiały nie są wliczone w cenę. Koszt za wygładzenie tynku to 5-10zł/m2. Profesjonaliści za usunięcie starej farby wezmą 5-15zł/m2. Farbę akrylową można kupić w cenie od 80 do 130 zł. Jeśli zdecydujesz się na farbę silikatową, będziesz musiał zaplanować budżet pomiędzy 200 a 250 zł/10l.

Jaka jest cena malowania elewacji?

Powierzchnia ścian zewnętrznych przeznaczonych do malowania to główny czynnik, który wpłynie na ostateczną cenę usług malowania elewacji. Usługa będzie kosztować więcej, jeśli powierzchnia jest większa.

Zobacz polecane farby elewacyjne

Materiał, z którego wykonana jest ściana to drugi czynnik, który wpływa na cenę. Ma to znaczenie przy wyborze farby, która zostanie użyta do malowania. Niektóre farby nie nadają się do wszystkich podłoży. Farby akrylowe świetnie sprawdzają się na podłożach betonowych, ale nie na podłożach wapiennych. Ceny farb różnią się w zależności od ich rodzaju. Farba akrylowa jest bardziej przystępna cenowo niż farba silikatowa i polikrzemianowa. Ważna jest również wydajność farby. Dotyczy to ilości farby potrzebnej do pomalowania 1m2 powierzchni ściany.

Krótko mówiąc, jest wyznacznikiem ostatecznego kosztu malowania elewacji.

Powierzchnia mierzona w metrach kwadratowych.

Rodzaj farby

- Wydajność farby (nie wszystkie farby są najbardziej ekonomiczne).

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Za malowanie elewacji powyżej pierwszego piętra pobierzemy minimum 20-25 zł/m2. Malowanie natryskowe kosztuje od 3-5 zł/m2. Za prace powyżej pierwszego piętra pobierzemy 5-7 zł/m2. Koszt materiału nie jest wliczony w cenę.

Jak przygotować podłoże do malowania elewacji?

Przed malowaniem elewacji należy usunąć starą farbę, która została nałożona. Tynk sezonuje się przez około miesiąc. Jest to czas, który należy odczekać. Następnie należy oczyścić powierzchnię z brudu i grzybów. Przed malowaniem należy wygładzić wszelkie nierówności i wypełnić ubytki. Zaleca się zagruntowanie ścian preparatem gruntującym, który jest odpowiedni do rodzaju i koloru farby. Następnie należy nałożyć farbę gruntującą i podkładową. Dopiero wtedy możemy pomalować elewację na wybrany kolor.

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac elewacyjnych sprawdzić prognozę pogody. Ważne jest, aby nie padało i aby temperatura nie była zbyt niska lub wysoka. Idealna temperatura mieści się w przedziale 15-25 stopni.

Jaki jest koszt prac przygotowawczych?

Na umycie ścian wydamy średnio 6-8 zł za metr kwadratowy. Na gruntowanie elewacji musimy wydać 3-6 polskich lirów za m2. Wygładzanie powierzchni, szpachlowanie i uzupełnianie ubytków w tynku będzie kosztowało 5-10 zł/m2. Za usunięcie starej farby pobierzemy 5-15 zł/m2 w zależności od jej rodzaju i koloru.

Jaki rodzaj farby elewacyjnej wybrać?

Wbrew powszechnej opinii, wybór koloru farby do elewacji może być trudny. Ważne jest sprawdzenie właściwości farby pod kątem odporności na warunki atmosferyczne, wodoszczelności i hydrofobowości, paroprzepuszczalności, wydajności, czasu schnięcia. Ważną kwestią przy finalizowaniu wyboru jest rodzaj podłoża, na którym farba będzie stosowana.

Najszersze zastosowanie ma farba akrylowa, którą stosuje się przede wszystkim na warstwy betonowe i płyty włóknisto-cementowe. Nie należy jej stosować w przypadku tynków wapiennych. Jest wysoce odporna na wilgoć i szorowanie. Ma doskonałą przyczepność do podłoży i elastyczność. Obecnie jest to produkt akrylowo-silikonowy.

Farba winylowa może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Uniwersalna, odporna na działanie czynników atmosferycznych i szorowanie.

Farba silikonowa jest wodoodporna i bardzo odporna na ścieranie. Może być stosowana na większość tynków. Charakteryzuje się dobrym kryciem powierzchni.

Farba silikatowa została wzbogacona o krzemian potasu. Jest odporna na wilgoć i parę wodną, dzięki czemu idealnie nadaje się do zapobiegania rozwojowi pleśni czy grzybów. Tak mocno wiąże się z powierzchnią, że jest niemal niezniszczalna. Jest również żrący i może być trudny do zastosowania. Jej ulepszoną wersją jest farba polikrzemianowa (zoliwkowa). Jest ona bardziej trwała, wodoodporna i mniej korozyjna.

Farba wapienna (cementowa) jest najstarszą i najbardziej tradycyjną metodą renowacji starych budynków.

Najlepiej jest dostosować farbę do rodzaju tynku. Tynkom silikatowym najlepiej służy farba silikatowa. Choć nie jest to wymóg, należy pamiętać o żelaznych zasadach.
Betonu nie należy zalewać farbą wapienną, cementową ani winylową
Na tynki wapienne nie należy nakładać farby akrylowej

Ważne jest, aby przed nałożeniem na tynk silikatowy jakiejkolwiek farby innej niż silikatowa lub ZO przygotować podkład.

Jaki jest koszt farby elewacyjnej?

Za 10l akrylowej farby elewacyjnej zapłacimy 80-130 zł. Farba winylowa będzie kosztować tyle samo. Farba silikonowa to 180-220 zł/10l. Farba silikatowa to 200-250 zł/10l.