Ile kosztuje wybudowanie garażu? Ceny, zalety i wady

Garaże to sposób na posiadanie chronionego przed warunkami atmosferycznymi miejsca do parkowania. Istnieją garaże murowane, blaszane i drewniane. Porównajmy zalety i wady garażu murowanego i garażu blaszanego.

Garaż, czyli budynek, w którym można przechowywać pojazdy mechaniczne, jest możliwy jako część nieruchomości, na której znajduje się dom. Garaż można również wybudować na niezabudowanej działce. Pozwoli to na przechowywanie pojazdu. Garaż lub zespół garaży może być również wykorzystany jako zabudowa gospodarcza. Najpopularniejszymi materiałami do budowy są garaże murowane, blaszane i drewniane. Przyjrzyjmy się bliżej garażom murowanym i blaszanym. Jakie są ich mocne i słabe strony? Ile trzeba zainwestować w takie rozwiązania? Który z nich jest bardziej popularny - murowany czy Garaż Blaszany?

Garaż blaszany czy murowany - zalety i wady

Korzyści zgarażu murowanego

 • Jest to rozwiązanie zarówno trwałe, jak i atrakcyjne.
 • Możliwość wykorzystania różnych materiałów do budowy, takich jak cegły czy bloczki komórkowe.
 • Dowolność wykończenia i możliwość dopasowania do architektury domu.
 • Konstrukcja może być zaprojektowana tak, aby spełnić oczekiwania inwestora.
 • Nie ma potrzeby utrzymywania regularnego harmonogramu konserwacji.
 • Ocieplenie garażu murowanego jest możliwe.
 • Swoboda wyboru konstrukcji i pokrycia dachowego.

Wadygarażu murowanego

 • Budowa może napotkać nieoczekiwane trudności
 • Długi czas budowy - ważne jest stosowanie przerw technologicznych
 • Konieczne jest zamówienie projektu garażu.
 • Wysoki koszt całej inwestycji.

Zalety garażu blaszanego:

 • Może być używany jako tymczasowa konstrukcja do rozbiórki.
 • nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę
 • Bardzo niskie koszty inwestycji
 • Bardzo szybka instalacja

Garaż blaszany wady:

 • Bardzo krótka żywotność konstrukcji
 • Niskie walory estetyczne
 • Konieczna jest regularna impregnacja.
 • Konstrukcja jest mniej trwała niż garaż murowany.
 • Duża podatność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silne podmuchy czy wiatr, może spowodować uszkodzenie konstrukcji garażu blaszanego.

Ile kosztuje garaż murowany?

Całkowity koszt inwestycji w garaż murowany (materiały plus robocizna) to 24000-37000 złotych. Koszt fundamentu, robót ziemnych i posadzki to 5500-8000 zł. Stan surowy kosztuje 7700-14000 złotych. Prace wykończeniowe kosztują 5700-9000 Złotych. Koszt instalacji elektrycznej to od 500 do 800 złotych. Brama kosztuje od 1700 do 5000 złotych.

Jaki jest koszt budowy garażu blaszanego?

Koszt zakupu garażu blaszanego, transportu i montażu to 2500-4000 zł. Garaż o wymiarach 6,00 x 3,00m z dachem dwuspadowym wyceniony jest na 2500 zł. Garaż o wymiarach 7,00 x 5,00m z dachem jednospadowym z tyłu oraz dodatkowymi drzwiami i otworami okiennymi kosztuje 3000 zł. Garaż o wymiarach 7,00 x 5,50 m z dachem dwuspadowym dostępny jest za 4000 zł.

Garaż murowany lub blaszany - korzyści.

Garaże murowane to świetna inwestycja, ponieważ są zarówno atrakcyjne, jak i trwałe. Ważne jest, aby zamawiając projekt garażu w biurze architektonicznym, dopasować jego styl do stylu domu, małej architektury ogrodowej i ogrodzenia.

Można również dostosować konstrukcję dachu i jego pokrycie, ale należy trzymać się projektu architektonicznego. Do budowy garażu murowanego używa się cegieł, pustaków i bloczków komórkowych.

Inwestorzy najczęściej wybierają ten materiał. Stopy fundamentowe to najczęstsza forma posadowienia garażu murowanego.

Garaż murowany może być ocieplony. Zazwyczaj stosuje się wełnę mineralną.

Garaż murowany może być jedno, dwu lub trzy stanowiskowy. Garaż murowany może mieć również inne pomieszczenia, takie jak warsztat, magazyn, czy miejsce pracy. Garaż murowany daje znacznie więcej możliwości projektowych i aranżacyjnych niż blaszany.

Garaże blaszane to często minimalistyczna konstrukcja w kształcie prostopadłościanu.

Można też spotkać konstrukcje z dachem skośnym na tył lub bok, a czasem z dachem dwuspadowym. Zdarzają się garaże blaszane wielostanowiskowe.

Garaże te mogą być wykonane z różnych kolorów blachy. Garaże te mogą być wykonane z blachy lub innych elementów metalowych. Wymagają one jednak regularnej konserwacji.

Garaże te nie wymagają pozwolenia na budowę i mogą być wykorzystywane jako tymczasowe konstrukcje, które można rozebrać.

Garaż "blaszany" może być niedrogim rozwiązaniem. Jednak jeśli chcesz izolowany garaż blaszany, który ma przyjemny mikroklimat wewnątrz, będziesz musiał wydać trochę więcej.

Garaż blaszany czy murowany - Jakie są koszty?

Garaż murowany jest trudniejszy niż blaszany.

Garaż murowany będzie kosztował Cię kilka razy więcej niż blaszany. Za wykopy, prace ziemne i wykonanie posadzki będziemy musieli zapłacić od 5500 do 8000 złotych.

Koszt doprowadzenia do stanu surowego, czyli postawienia ścian nośnych z betonu komórkowego i zbudowania dachu, wyniesie od 7700 do 14000 złotych. Cena ta zależy od konstrukcji dachu lub jego pokrycia.

Prace wykończeniowe (malowanie, tynkowanie ścian) mogą kosztować od 5700 do 9000 zł. Cena będzie się różnić w zależności od jakości użytych materiałów.

Koszt instalacji elektrycznej wyniesie od 500 do 800 złotych. Bramy garażowe mogą być otwierane ręcznie za koszt 1700-2300 zł. Brama z napędem elektrycznym kosztuje 4600-5000 zł.

Na budowę garażu murowanego na jeden samochód wydamy około 24000-37000 zł, jeśli zsumujemy wszystkie koszty poszczególnych etapów i elementów.

Wyliczenia te obejmują zarówno materiały, jak i koszt profesjonalnej robocizny.

Możesz spodziewać się wydatków w granicach 2500-4000 zł, jeśli zdecydujesz się zainwestować w ocieplony garaż blaszany.

Garaż blaszany o wymiarach 6,00 x 3,00 m z dachem dwuspadowym będzie Cię kosztował około 2500 zł.

Garaż blaszany ocynkowany o wymiarach 7,00 x 5,00 m z dachem jednospadowym z tyłu. Posiada dodatkowy otwór drzwiowy i okienny za dopłatą około 3.000 zł.

Garaż blaszany ocynkowany o wymiarach 7,00 x 5,00 m z dachem dwuspadowym, bramą uchylną i wymiarach 7,00x5,00 m kosztuje 4000 zł. Ceny te obejmują zakup garażu, transport oraz montaż.

Który jest popularniejszy - garaż murowany czy blaszany?

Garaże blaszane cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż garaże murowane. Inwestorzy najchętniej wybierają garaż "blaszany" zamiast murowanego, ponieważ jego cena jest często niższa.

Garaż murowany to również opcja trwała. Inwestorzy często wybierają go, gdy chcą wybudować piękny garaż na swojej posesji.

Z kolei garaż "blaszany" jest często tymczasowy i wykorzystywany do budowy, ale także do wynajmu. Te czynniki również wpływają na większe zainteresowanie garażami blaszanymi w porównaniu z garażami murowanymi.