Ile kosztuje założenie trawnika z siewu?

Historia trawników rozpoczęła się wraz z budową rezydencji. Dobrze skoszony i gęsty trawnik kojarzy nam się z luksusem, dobrym gustem i dobrym smakiem. Choć wielu marzy o bujnym trawniku, jego utrzymanie nie jest łatwym zadaniem. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych ogrodników. Sprawdźmy, ile kosztuje założenie trawnika z siewu.

Jak przygotować ziemię pod trawnik po wysianiu nasion?

Jeśli nie przygotujesz odpowiednio ziemi pod zasiew trawy, nawet najlepszej jakości nasiona trawy i idealne warunki pogodowe, będą bezużyteczne.

Przygotowanie podłoża to podstawa. Oczyść ją ze wszystkich chwastów i zwiększ jej żyzność.

Najlepiej ręcznie usunąć niechciane rośliny, a następnie użyźnić teren kompostem, lub nawozem dostosowanym do naszego typu gleby.

Stan gleby można poprawić poprzez lekkie zagęszczenie terenu i napowietrzenie wierzchniej warstwy gleby.

Jakie są etapy zakładania trawników z siewu?

  1. Oczyszczenie terenu. Usuwamy z terenu wszystkie kamienie, chwasty i śmieci. Gleba nie powinna zawierać żadnych substancji, które mogłyby zahamować wzrost trawy.
  2. Analiza gleby Najlepszymi glebami do wzrostu trawy są gleby piaszczysto-gliniaste o poziomie pH od 5,5 do 7,0. Możemy kupić nową ziemię lub podnieść jej pH za pomocą nawozów i wapnowania, jeśli nasza działka nie posiada takiej gleby.
  3. Przekopywanie i nawożenie gleby: Za pomocą łopaty lub koparki powinniśmy przekopać na głębokość 50-80 cm. Dzięki temu dotlenimy wierzchnią warstwę gleby. Można również dodać trochę kompostu lub torfu do mniej żyznych gleb, aby zwiększyć poziom składników odżywczych i próchnicy.
  4. Profilowanie i wyrównywanie terenu: Do tego celu można użyć zwykłych grabi (lub małej koparki). Nie należy pozostawiać żadnych dziur, gdyż mogą one doprowadzić do zbierania się wody. Ważne jest, aby przed siewem zagęścić teren. Cała powierzchnia powinna być spłaszczona i utrzymana na poziomie nieco wyższym niż obrzeża wokół trawnika. Dobrym pomysłem jest również brak stromego spadku (ok. 1 - 4%), który uniemożliwi zbieranie się wody.
  5. Usuń chwasty, nawieź glebę, a następnie ponownie usuń chwasty. Spryskaj glebę herbicydem o niewielkim działaniu. Chwasty rosną w zastraszającym tempie, więc musimy zwracać na nie uwagę. Powinniśmy nawozić glebę nawozem startowym tydzień przed planowanym siewem.
  6. Siew trawy. Siew możemy wykonać ręcznie lub z pomocą specjalnej pilarki. Na pokrycie 100 m2 trawnika potrzeba około 3-4 kg nasion trawy. Najlepiej jest też siać bezpośrednio na wilgotną glebę, która przed siewem została zgrabiona. Ważne jest, aby siać równomiernie, nie pozostawiając żadnych szczelin. Po wysianiu należy delikatnie przykryć nasiona za pomocą grabi.

Jaki jest koszt przygotowania podłoża pod siew trawnika?

Za przygotowanie terenu pod trawnik z użyciem rolki pobierzemy minimum 10-13 zł za metr kwadratowy. W cenę usługi wliczony jest dojazd i wypożyczenie profesjonalnego sprzętu. Dodatkowymi opłatami jest podsypanie ziemi w celu wyrównania, które wynosi średnio 2-4 zł/m2.

Kiedy najlepiej założyć trawnik po wysianiu nasion?

Eksperci ogrodniczy są zgodni, że późne lato do połowy jesieni to najlepszy czas na sadzenie nasion trawy. Wynika to z faktu, że jest mniej chwastów. Gleba jest również bardziej żyzna, cieplejsza i bardziej wilgotna ze względu na wysoką wilgotność. Takie warunki są idealne do kiełkowania nasion.

Jaki jest koszt posianego trawnika w przeliczeniu na metr kwadratowy?

Trawnik wysiany będzie kosztował od 23-29 zł za metr kwadratowy. Koszt przygotowania podłoża obejmuje usunięcie chwastów, nawożenie i zagęszczenie. Od firmy ogrodniczej otrzymamy również wybrany rodzaj trawy.

Ile kosztuje kilogram nasion trawy?

Kilogram nasion na trawnik będzie Cię kosztował od 13 do 15 złotych. Trawa wyższej jakości może Cię kosztować 18-25 złotych za kilogram. Trawa sportowa i ozdobna może kosztować około 23-30 złotych/kg.

Jaki rodzaj trawy posiać na trawnik?

Istnieje wiele rodzajów trawy, które można wysiać. Pierwsze dotyczą pory sadzenia: nasiona na porę chłodną i nasiona na porę ciepłą.

Nasiona ciepłej pory roku, jak sama nazwa wskazuje, dobrze rosną w cieplejszym klimacie i powinny być wysiewane późną wiosną lub wczesnym latem w zależności od klimatu.

Jedynym problemem związanym z nasionami traw ciepłych jest ich tendencja do brązowienia (faza hibernacji) podczas zimnej pogody.

Nasiona na zimną porę roku można wysiewać od jesieni do wczesnej wiosny.

Wadą nasion zimnej pory roku jest to, że są one bardziej podatne na żółknięcie w czasie upałów niż nasiona letnie.

Kolejny podział opiera się na tym, jak często trawnik jest użytkowany. W tym podziale pewną rolę odgrywa intensywność użytkowania trawy.

  • Trawy ozdobne: Sprawdzą się jako dodatek do ogrodu, w którym jest wiele rabat kwiatowych. Mają miękką strukturę, co oznacza, że są mniej odporne na deptanie, ale mają więcej kolorów i gęstości.
  • Trawy uniwersalne są najczęściej wybierane na klasyczne trawniki. Taki trawnik jest łatwy w utrzymaniu i ma dużą odporność na ścieranie.
  • Trawy sportowe: jest najdroższa ze wszystkich traw z siewu. Trawy te łączą w sobie piękno traw ozdobnych i trwałość traw uniwersalnych.

Jak szybko może rosnąć trawnik po wysianiu nasion?

Pierwsze kiełki powinny pojawić się w ciągu 2 tygodni od wysiewu. Po 2-3 miesiącach trawa będzie silna i zielona. Regularne podlewanie i zaprzestanie użytkowania rosnącego trawnika zapewni szybszy i pełniejszy wzrost.