Jaki jest koszt projektu aranżacji wnętrz?

Zakupiliśmy mieszkanie naszych marzeń. Teraz przyszedł czas na jego umeblowanie. Co prawda w filmie może być zdjęcie sypialni czy kuchni, ale czy sprawdzi się ono w naszym przypadku? Projektant wnętrz może pomóc nam zaplanować remont, jeśli nie wiemy, na co się zdecydować. Ile kosztują takie porady?

Jakie czynniki wpływają na koszt projektu aranżacji wnętrz?

Wielkość pomieszczenia jest głównym wyznacznikiem kosztów projektów aranżacji wnętrz.

Zrozumiałe jest, że projektant policzy więcej za pomieszczenie o powierzchni 20m2 niż za pomieszczenie o powierzchni 100m2, ale koszt m2 będzie niższy w przypadku większych pomieszczeń.

Preferowany styl wystroju to kolejny czynnik, który wpływa na zróżnicowanie cen.

Projektanci wnętrz muszą wykazać się większą kreatywnością przy misternych, klasycznych aranżacjach niż przy minimalistycznych.

Architekt wnętrz musi wykonać bardzo dużo pracy.

Można zatrudnić profesjonalistę do stworzenia projektu koncepcyjnego, który jest wizualnym przedstawieniem wizji wraz z podstawowym opisem materiałów. Można jednak zaangażować go również do wykonania kompletnego projektu (wraz z całą dokumentacją, rysunkami, planami dla wykonawców) i zlecić mu nadzór nad całym procesem.

Chociaż ostatnia opcja jest droższa, oferuje nam to, co najlepsze z obu światów: spokój, oszczędność czasu i pewność, że pokój okaże się dokładnie taki, jak sobie wyobrażaliśmy.

Im wyższa renoma biura projektowego i im większe doświadczenie projektanta, tym droższe będą jego usługi.

Warto zaufać profesjonaliście z rozległą wiedzą z zakresu architektury, budownictwa i sztuk pięknych.

Ważne jest, aby znajdował się w dobrej lokalizacji. Bardziej cenieni są specjaliści z dużych miast.

Krótko mówiąc, jest głównym wyznacznikiem ostatecznego kosztu projektu aranżacji wnętrza.

1. Wielkość mieszkania
2. Zakres prac (projekt lub osoba nadzorująca jego wykonanie).
3. Preferowany styl wnętrza (np. klasyczny, minimalistyczny),
4. Renoma pracowni projektowej
5. Lokalizacja (region) Polski

Ile kosztuje projektant wnętrz?

Średnio za projekt koncepcyjny zapłacimy 120-150 zł/m2. Projekt kompleksowy będzie kosztował 180-210 zł/m2. Za nadzór autorski zapłacimy dodatkowo 80-120 zł/m2, a za firmę projektanta 120-150 zł/h przy zakupie materiałów.

Przy aranżacji mieszkania o powierzchni 50m2 musimy uwzględnić koszt projektu koncepcyjnego na poziomie 5000-7500 zł. Dodatkowe usługi takie jak zakupy z profesjonalnym projektantem można doliczyć w cenie 120-150 zł/godzinę.