Ile kosztują podłogi 3D
9 grudnia 2022 InnePodłoga wcale nie musi być nudna. Możesz zastąpić płytki, panele, gumolit i dywany czymś pięknym, trwałym i oddającym charakter pomieszczenia. Świetnym pomysłem jest podłoga 3D. Wykonana jest z bezbarwnej żywicy epoksydowej i ma osadzoną grafikę lub zdjęcie. Podłoga 3D spełnia dziecięce marzenia o chodzeniu po wodzie lub łące, lawie, ostrych kamieniach. To opcja dla tych, którzy szukają nietypowych rozwiązań wizualnych. Aby stworzyć niepowtarzalną aranżację w swoim domu.
Jaka jest cena wykonania podłogi 3D?
Podłogi w mieszkaniach wykonuje się z żywicy epoksydowej, poliuretanu, rzadziej mikrocementu. Jeśli do żywicy wsypane zostaną drobne kamyczki lub inne elementy dekoracyjne, cena wzrośnie. Dzieje się tak dlatego, że grubość warstwy żywicy jest w tym przypadku większa. To z kolei zwiększa koszt materiałów. Podłoga 3D może być dość kosztowna. Jeśli masz wiele pokoi, będzie to tańsze. Wykonawcy mogą zaoferować zniżki. Cena będzie zależała od tego, jak grubą chcesz powłokę i ile metrów mają. Grafika, która jest umieszczona pod żywicą, ma niski koszt.
Ile kosztuje wykonanie podłogi 3D
Podłoga 3D wykonana z żywicy epoksydowej lub poliuretanu kosztuje od 250-400 zł/m2 robocizny. Koszt samego materiału to około. żywicy, 100-280 zł/m2. Do podanych kosztów należy dodać koszt odpowiedniej grafiki. Te mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Jak powstaje posadzka epoksydowa 3D?
Posadzka 3D to niebanalny element konstrukcyjny, który można wykorzystać jako element ozdobny lub dekoracyjny. Kluczowe przy wylewaniu posadzki żywicznej jest przygotowanie podłoża. Musisz przygotować podłoże poprzez jego wyrównanie, oczyszczenie i odpylenie. Przed wylaniem materiału samopoziomującego należy zmierzyć różnicę między remontowanym pomieszczeniem a pomieszczeniem sąsiednim.
Następnie zeszlifuj beton (jastrych), aby przygotować podłoże pod posadzkę 3D. Dzięki temu powierzchnia zostanie wygładzona. Powierzchnia betonu musi być sucha. Beton, który jest wilgotny może powodować falowanie i pęcherze, które nie zwiększą piękna podłogi 3D. Ważne jest, aby upewnić się, że podłoga żywiczna nie będzie reagować z żadnym innym podłożem niż beton.
Można ją łączyć z dodatkami. Jest ona dostępna w różnych kolorach i foliach. Dzięki temu powstaje posadzka, która jest piękna i ma doskonałe parametry, dostosowane do potrzeb użytkownika. Grafiki te drukowane są na folii lub specjalnym materiale przeznaczonym do tego typu podłóg. Mieszanki żywic można kupić w postaci dwuskładnikowej. Przed użyciem należy je dokładnie połączyć. W opakowaniu znajduje się zarówno baza, jak i utwardzacz. Składniki należy wymieszać za pomocą miksera i wiertarki. Mieszanie składników nie powinno zajmować ani zbyt wiele, ani zbyt mało czasu, w przeciwnym razie podłoga nie będzie się prawidłowo wiązać.
Temperatura pomieszczenia podczas wylewania nie powinna być niższa niż 10oC ani wyższa niż 23-25oC. Żywicę wylewamy cienkimi warstwami ok. 0,5mm i czekamy kilka godzin przed nałożeniem każdej warstwy. Mylne jest myślenie, że żywica wyschła w ciągu kilku minut od jej wylania. Grafikę nanosi się przed wylaniem żywicy. Po wyschnięciu wylewki zabezpiecza się ją specjalnym lakierem.
Jakie są zalety i wady każdego z nich?
Podłogi 3D są bezpieczne dla alergików, ponieważ nie przyciągają kurzu i nie pozwalają na namnażanie się roztoczy. Nie wymagają układania wykładziny dywanowej. Świetnie wyglądają w małych pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym. Niektóre wzory można wykorzystać także w klasycznej lub egzotycznej aranżacji. Wszystko zależy od tego, jaki wzór wybierzemy. Podłogi 3D są wodoodporne i nie zmieniają koloru pod wpływem słońca. Można je również czyścić dowolnym środkiem.
Podłoga 3D ma tę zaletę, że jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Widać na niej również widoczne fugi i spoiny, w których mógłby gromadzić się brud i kurz. Może nadać mieszkaniu przytulny charakter. Są odporne na zmiany temperatury i nie pękają, dzięki czemu stanowią piękną ozdobę balkonu lub tarasu. Są antypoślizgowe, a więc bezpieczne dla seniorów, dzieci niepełnosprawnych i osób pełnosprawnych. Minusem są koszty - 30m2 powierzchni mieszkalnej z taką podłogą może kosztować nawet 10 000 zł. Połowę z tego pochłaniają pensje ekipy. Wylanie posadzki żywicznej, zwłaszcza 3D, jest trudne i czasochłonne.
Gdzie można zastosować posadzkę 3D?
Posadzka żywiczna od lat stosowana jest w fabrykach, magazynach i warsztatach. W ostatnich latach odniosła sukces aranżacyjny dzięki dodaniu elementów dekoracyjnych. Można ją układać w łazience, kuchni, przedpokoju, garażu, pokoju dziecka i na tarasie. W salonach i sypialniach coraz popularniejsza staje się podłoga 3D. Ceniona jest za antypoślizgowość, odporność na plamy, antyalergiczność oraz możliwość tworzenia niepowtarzalnych wnętrz.
Jaką trwałość ma podłoga 3D?
Rodzaj posadzki żywicznej będzie miał wpływ na parametry trwałości. W pomieszczeniach przemysłowych stosuje się mieszankę z różnymi składnikami, np. kruszywem kwarcowym. Posadzki cienkowarstwowe mogą być stosowane w mieszkaniach i domach, ale nie zaleca się ich stosowania w przedpokojach i kuchniach. Posadzki 3D mogą być wylewane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych o minimalnej grubości 2 mm. Zapewnia to trwałość i piękne efekty.
Podłogi 3D mogą być świetnym sposobem na aranżację przestrzeni. Jeśli właściciel zdecyduje, że po wielu latach nadszedł czas na aktualizację wzoru podłogi, może dodać do niej płytki lub panele. Kolejną zaletą jest to, że podłogi żywiczne mogą być stosowane z ogrzewaniem podłogowym. Są łatwe do utrzymania w czystości.
Zostaw komentarz