Kupić czy wydzierżawić zbiornik na LPG? - ceny, zalety, wady

Ogrzewanie gazowe można stosować nawet wtedy, gdy nie ma się dostępu do zewnętrznej sieci gazowej. Zbiornik na gaz płynny to kolejna opcja. Taki zbiornik można wydzierżawić lub kupić.

Zbiornik LPG może służyć do ogrzewania wody w miejscach, które nie mają dostępu lub nie są podłączone do sieci gazu ziemnego. Pokażemy, gdzie można zainstalować zbiornik LPG oraz jakie są formalności i procedury związane z montażem. Przeanalizowaliśmy koszty dzierżawy i zakupu zbiornika LPG. Który z nich jest bardziej popularny wśród inwestorów?

Zakup lub dzierżawa zbiornika LPG - korzyści i wady

Zalety zakupu zbiornika LPG

 • Niezależność od firmy dostarczającej gaz - większa swoboda w ustalaniu najlepszego rozwiązania finansowego.
 • Brak konieczności zużywania określonego poziomu paliwa.
 • Zamontowanie odpowiedniego licznika pozwoli Ci płacić za dolewkę LPG.
 • Możliwość długoterminowego zmniejszenia zużycia paliwa

Wady zakupu zbiornika na LPG

 • Wymagane są okresowe przeglądy zbiornika - przegląd zewnętrzny co 2 lata, przegląd wewnętrzny co 10 lat dla zbiorników naziemnych lub co 5 lat dla zbiorników podziemnych. Przeglądy zaworów bezpieczeństwa co 2 lata - ważne jest, aby śledzić ich harmonogram.
 • Dzierżawa zbiornika LPG jest droższa niż inwestycja w niego.

Korzyści z dzierżawy zbiornika LPG

 • Wszystkie kontrole inspektorów UDT muszą być organizowane przez dostawcę.
 • Koszty instalacji są niższe niż w przypadku zakupu zbiornika LPG.

Wady dzierżawy zbiornika LPG

 • Konieczne jest podpisanie umowy z dostawcą gazu - możemy kupować od niego paliwo tylko na czas użytkowania zbiornika. Często jest ono droższe niż na wolnym rynku, a dostawca może podnieść ceny paliwa.
 • Umowa jest zazwyczaj umową długoterminową, która może trwać od 3 do 10 lat.
 • W umowie określa się również, ile paliwa zostało zużyte. Jest to niezależne od rzeczywistego zużycia. Za tę ilość trzeba zapłacić.
 • Jest to mniej opłacalne niż zakup zbiornika LPG w dłuższym okresie czasu i nie pozwala zaoszczędzić na paliwie grzewczym.

Ile kosztuje zbiornik na gaz płynny?

Zbiornik LPG kosztuje od 10000 do 13000 zł. Zbiornik na LPG kosztuje od 5500-6500 złotych. Koszt instalacji i budowy to około 2000-2200 złotych. Całkowity koszt projektu, odbioru i zgłoszenia to około 2300-2500 złotych.

Ile kosztuje dzierżawa zbiorników na LPG?

Leasing zbiornika LPG kosztuje 4500-5500 polskich lnów. Formalności takie jak projekt, zgłoszenie i odbiór kosztują od 2300-2500 złotych. Instalacja kosztuje od 2000 do 2200 złotych. Rachunki za dostawę i użytkowanie gazu zawierają koszt zbiornika LPG. Kaucja wymagana do korzystania ze zbiornika wynosi 200-1000 zł

Zbiornik LPG do dzierżawy lub kupna - montaż, formalności.

Zbiorniki LPG są stosunkowo łatwe w montażu. Zbiorniki LPG nie wymagają oddzielnych pomieszczeń. LPG jest łatwy do ogrzania i nie wymaga konserwacji. LPG w zbiorniku można wykorzystać do zasilania dowolnego urządzenia gazowego. Zbiornik LPG może być zainstalowany nad ziemią lub całkowicie zakopany. Do ogrzewania domu można używać czystego technicznego propanu-butanu. Zarówno w przypadku dzierżawy, jak i zakupu zbiornika LPG, wszystkie formalności i prace budowlane są dokładnie takie same.

Kluczowe znaczenie dla udanego montażu zbiornika LPG ma projekt instalacji. Do przygotowania projektu technicznego niezbędny jest projektant. Dla zbiorników do 7m3 wystarczy zgłoszenie do Starostwa Powiatowego. W przypadku większych zbiorników LPG wymagane jest pozwolenie na budowę. Właściwe prace rozpoczynają się od ułożenia rur gazowych na zewnątrz budynku i ewentualnych robót ziemnych. Następnie wykonuje się fundamenty i instalację zbiornika. Po ustawieniu zbiornika można dokończyć instalację gazową w domu. Po zakończeniu montażu zbiornika zgłasza się go do Urzędu Dozoru Technicznego. Ten urząd dokonuje odbioru końcowego.

Zbiorniki LPG w leasing lub zakup - Jakie są koszty?

Zbiornik LPG można kupić za kwotę od 10000 do 13000 zł. Koszt zbiornika na LPG wyniesie od 5500 do 7500 zł. Za profesjonalne usługi budowlane i montażowe zapłacimy od 2000 do 2800 złotych. Kolejny wydatek to koszt wykonania projektu, zgłoszenia i odbioru przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego. Wyniesie on około 2300-2500 zł.

Za dzierżawę zbiornika na gaz płynny zapłacimy od 4500 do 5500 zł. W kosztach tych zawarte są wszystkie formalności niezbędne do wydzierżawienia zbiornika, tj. Projekt, a także zgłoszenia i późniejsza akceptacja inspektora Urzędu Dozoru Technicznego, będzie nas kosztować od 2300 do 2500 zł. Koszt ekipy montażowej wyniesie od 2000 do 2200 zł. Koszt zbiornika LPG pokryjemy w ramach naszych rachunków za dostawę i użytkowanie gazu. Czasami jednak operator - dostawca gazu może pobrać kaucję za użytkowanie takiego zbiornika. Może ona wynosić od 200 zł do 1000 zł.

Zbiornik LPG w leasing czy zakup - Która opcja jest najpopularniejsza?

Inwestorzy, którzy nie mają dostępu do ogólnej sieci gazowej poza granicami kraju, a muszą wykorzystywać w swojej działalności zbiorniki LPG, często decydują się na ich dzierżawę, a nie zakup. Leasing zbiornika LPG jest bardziej przystępny cenowo niż jego zakup. Zbiornik LPG może być wykorzystywany jako rozwiązanie tymczasowe. W przyszłości działka może zostać podłączona do sieci gazowej. W takim przypadku potencjalne korzyści w dłuższym okresie czasu tracą na znaczeniu.