Ile kosztuje instalacja systemu nawadniania ogrodu?

Woda jest niezbędna do wzrostu roślin w naszych ogrodach, ale ręczne i regularne podlewanie może być kłopotliwe. Nasz czas jest marnowany przez przeciąganie ciężkich węży pod każdą roślinę, a następnie umieszczanie ich tam. Systemy nawadniania ogrodów rozwiązują ten problem i są stosunkowo łatwe w instalacji. Zobaczmy, ile kosztuje instalacja systemu nawadniania ogrodu.

Co to jest system nawadniania ogrodu?

Rury są głównym elementem systemu nawadniającego. Znajdują się one poniżej poziomu gruntu. Specjalne zawory regulują przepływ wody i są połączone z rurami. Zraszacze znajdują się na poziomie trawnika. Specjalna centrala sterująca jest mózgiem systemu. Inicjuje on działanie całego systemu. Panel sterujący pozwala każdemu użytkownikowi dostosować system nawadniania do swoich potrzeb. Zapewnia również, że na czas zraszania ogrodu nie ma wpływu żaden deszcz.

Jaki jest koszt projektu systemu nawadniającego?

Za projekt systemu nawadniającego zapłacimy średnio 600-800 zł. Więcej zapłacimy za bardziej skomplikowane systemy, które wymagają większej ilości rur i zraszaczy. Koszt kalibracji i pomocy w ustawieniu systemu to około 100-200 zł.

Jaki jest koszt systemu nawadniającego do ogrodu?

Ważnym czynnikiem decydującym o cenie jest wielkość działki. Za metr kwadratowy zainstalowanego zapłacimy od 14-25 złotych. System nawadniający dla ogrodu o powierzchni 300 m2 będzie kosztował 4200-7500 zł.

Skąd wziąć wodę do systemu nawadniającego?

Zużycie wody jest uzależnione od wielkości i jakości naszego ogrodu. Im bardziej rozległy ogród, tym więcej wody potrzebujemy.

Jeśli chodzi o źródła wody to mamy dwie opcje: woda z sieci oraz nasze własne ujęcie.

Woda sieciowa: Choć jest to najprostsze rozwiązanie, może mieć znaczący wpływ na budżet domowy.

Średni koszt utrzymania ogrodu może wynieść nawet kilkaset złotych rocznie. Tego typu rozwiązanie zapewnia, że woda pod wysokim ciśnieniem jest zawsze dostępna.

Woda z własnego ujęcia: Jesteśmy szczęściarzami, jeśli takie ujęcie jest już dostępne.

Wymagane są odpowiednie parametry, aby nasze ujęcie było prawidłowo zsynchronizowane z systemem nawadniania.

Po pierwsze, studnia musi być odpowiednio głęboka do potrzeb ogrodu. Niskie ciśnienie utrudni sprawne działanie.

Ratunkiem może okazać się specjalna pompa, którą umieszcza się na poziomie lustra wody w studni. Odpowiednie ciśnienie powinno mieścić się w granicach 2-4 barów.

Jakie są wady i zalety automatycznego nawadniania ogrodu?

Ogrodnicy ogarnęli systemy automatycznego nawadniania jako obowiązkowe akcesorium.

Automatyczny system nawadniania ma tę podstawową zaletę, że dba o ogród za nas. Dzięki temu zyskujemy czas na relaks.

Prawidłowo zainstalowane systemy mogą być bardziej wydajne niż podlewanie ręczne lub za pomocą zraszaczy ogrodowych.

Automatyczny system nawadniania powinien być dostosowany do potrzeb ogrodu i roślinności, którą chcemy zraszać. Oto najpopularniejsze systemy:
 

  • Nawadnianie kropelkowe: Jest to skuteczny sposób na podlewanie ogrodu, który pozwala zaoszczędzić czas i wodę. System nawadniania kropelkowego wykorzystuje rurę sieciową do transportu wody wokół ogrodu. Każda roślina ma małe emitery kroplowe. Emitery kroplowe powoli uwalniają wodę, dając roślinom czas na nasiąknięcie wodą bez jej marnowania. Zużycie wody można zmniejszyć nawet o 80% w porównaniu z użyciem węża ogrodowego - to znaczna oszczędność.
  • Zraszacze wynurzalne: są popularnym wyborem wśród ogrodników ze względu na łatwą instalację i niskie koszty produkcji. Mikrozraszacze mogą być używane do zraszania dużych powierzchni. Mogą być również stosowane do zraszania roślin na obwódkach, rabatach kwiatowych i innych terenach zielonych.
  • Mini zraszacze Systemy te są podobne do zraszaczy wynurzalnych i mogą być używane do pokrycia dużych obszarów. Minizraszacze są w stanie pokryć duże obszary o promieniu do 5 m, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla dużych obszarów krajobrazowych lub dużych ogrodów warzywnych. Mogą być również używane z timerem do sterowania cyklami nawadniania.

Jak utrzymywać i dbać o system nawadniania w ogrodzie?

Wiosna to najlepszy czas na konserwację systemu, ponieważ jest to okres przed pierwszym uruchomieniem systemu.

Przegląd konserwacyjny rozpoczyna się od sprawdzenia stanu rur i szczelności o zaworów elektromagnetycznych.

Jeśli zauważymy spadek ciśnienia, należy oczyścić wnętrze instalacji.

Ważne jest, aby jesienią spuścić całą wodę z systemu nawadniania. Kompresor jest w stanie wpompować do systemu sprężone powietrze.

Jaki jest koszt automatycznego systemu nawadniania na stopę kwadratową?

System automatycznego nawadniania będzie Cię kosztował około 13-16 zł za m2 dla ogrodu o powierzchni 500 m2. Dla większych ogrodów (do 1000m2) koszt ten wynosi 10-15 zł/m2. Właściciele dużych ogrodów mogą liczyć na atrakcyjne stawki od 9 do 9 zł za m2.

Ile kosztuje podlewanie ogrodu?

Przy intensywności podlewania 10l/m2 i wielkości działki 300m2 oraz średnim czasie podlewania 120 dni, koszt poboru wody z sieci wodociągowej wynosi od 1900-2100 zł. Twój pobór wody to około 19-22 zł.