Ile kosztuje budowa domu z prefabrykatów?

Budowlańcy coraz częściej sięgają po domy z prefabrykatów. Jest to świetny sposób na zbudowanie własnych "czterech ścian". Taki dom jest też znacznie szybszy niż domy tradycyjne.

Wyjaśniamy, czym są domy prefabrykowane, jak się je buduje i ile to trwa. Porównujemy je z domami tradycyjnymi i modułowymi. Podpowiadamy też, czy nadają się na każdy rodzaj działki. Obliczamy koszt projektu i budowy domu prefabrykowanego.

Czym jest dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane są wykonane z prefabrykowanych elementów wielkogabarytowych. Do tych prefabrykatów należą ściany, stropy i inne większe elementy konstrukcyjne, które wykonuje się zgodnie z projektem. Z tych elementów powstaje właśnie dom prefabrykowany. Istnieje wiele rodzajów prefabrykatów, które można wybrać, każdy z nich ma inną konstrukcję strukturalną.

Prefabrykowany szkielet drewniany, stalowy z izolacją i panelami

Zazwyczaj są one wykonane z ramy stalowej lub drewnianej.

Rama wypełniona jest odpowiednim materiałem izolacyjnym (np. styropianem lub wełną), a także materiałem wygłuszającym.

Rama zbudowana jest z płyt budowlanych. Nadaje to jej wygląd budownictwa skandynawskiego.

Prefabrykowane - sekcje wykonane z keramzytobetonu.

Kolejną opcją są prefabrykowane segmenty - wykonane z keramzytobetonu.

Technologia ta charakteryzuje się lepszą niż standardowe ramy odpornością na przenikanie ciepła, ściskanie i hałas. Jest ona jednak droższa.

Czy można postawić dom z prefabrykatów na każdej działce?

Ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo miejsca i dostępu do działki, aby postawić dom prefabrykowany.

Prefabrykaty są budowane za pomocą dźwigu. Oznacza to, że potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca, aby umożliwić swobodny ruch maszyny.

Przeszkodą dla dźwigu może być również las.

Ważne jest, aby mieć odpowiednią nośność gruntu i drogi dojazdowe. Nie można wybudować domu z prefabrykatów.

  • Zbyt mała działka byłaby zbyt trudna do zagospodarowania.
  • Jeśli działka lub jej najbliższe otoczenie jest zalesione, mogłoby to uniemożliwić pracę żurawia.
  • Grunty o niskiej nośności
  • jeśli droga dojazdowa jest zbyt wąska.

Czym różnią się domy prefabrykowane od tradycyjnych?

Domy prefabrykowane i modułowe mogą być budowane z prefabrykatów, które są wcześniej wytwarzane w zakładzie produkcyjnym.

Główna różnica polega na tym, że domy prefabrykowane mają indywidualne ściany, sufity i inne elementy.

Z kolei domy modułowe składają się z pojedynczych modułów (modułów). Te bloki mogą być pokojami lub dużymi sekcjami.

Większość czytelników jest już świadoma różnicy między domami tradycyjnymi a prefabrykowanymi.

Domy tradycyjne (np. Murowane lub drewniane) budowane są na miejscu z pojedynczych materiałów, takich jak cegły, bloczki komórkowe itp. w przypadku domów murowanych, lub elementów drewnianych (np. bali lub drewnianych ram).

Jak powstaje dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane buduje się poprzez wybór odpowiedniego projektu.

Następnie trzeba będzie podpisać umowę.

Po wykonaniu projektu domu i podpisaniu przez nas umowy z wykonawcą na jego budowę, architekt przygotuje niezbędną dokumentację i przekaże ją do produkcji.

Są to elementy, z których składa się dom.

Warto zaznaczyć, że na tym etapie powstaje również hydraulika i elektryka. Dzięki temu budowa może być zakończona w krótszym czasie.

Następnym etapem budowy jest przygotowanie fundamentów.

Poszczególne elementy prefabrykowane łączone są z fundamentami.

Elementy prefabrykowane są transportowane samochodami ciężarowymi na plac budowy, a następnie montowane na miejscu za pomocą dźwigów.

Prace wykończeniowe to ostatni etap budowy domu prefabrykowanego. Zakres tych prac jest określony w umowie.

W poszczególnych elementach są już wstawione drzwi i okna. Do prac końcowych należeć będzie nakładanie tynku, malowanie i kosmetyka.

Jak długo trwa budowa domu z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane mają tę zaletę, że ich budowa jest szybsza niż domów tradycyjnych. Domy prefabrykowane montowane są zazwyczaj w ciągu 2 do 3 dni. Cały proces budowy nie powinien trwać dłużej niż 4 do 5 tygodni.

Jaki jest koszt domu prefabrykowanego?

Za gotowy, prefabrykowany projekt domu zapłacimy od 3000 do 4000 złotych. Domy prefabrykowane, które są budowane od podstaw kosztują od 4500 do 5500 złotych.

Możesz wybrać bazę, z której chcesz zbudować swój dom prefabrykowany. Po wybraniu bazy można dokonać zmian w gotowym projekcie, aby uwzględnić warunki terenowe i osobiste preferencje. Domy prefabrykowane można również zamówić od podstaw. Ta opcja wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Wykonanie projektu domu prefabrykowanego przez firmę architektoniczną może trwać od 8 do 12 tygodni.

Ile kosztuje dom prefabrykowany o wymiarach 60-80 metrów kwadratowych?

Domy prefabrykowane budowane są w cenie od 3000 do 3200 zł/m2. Koszt budowy (projekt, realizacja i wykończenie) domu prefabrykowanego o powierzchni 60-80 m2 do stanu deweloperskiego wynosi około 183000-300000 zł. Koszt budowy domu prefabrykowanego w stanie surowym zamkniętym to około 2000-2800 zł/m2.

Gotowy projekt domu prefabrykowanego o powierzchni 60-80 m2 będzie kosztował Cię od 3000 do 3300 zł. Za projekt indywidualny zapłacimy od 4000 do 4400 zł.

Jaki jest koszt domu prefabrykowanego o wymiarach około 100 m2?

Domy prefabrykowane można wybudować do stanu surowego zamkniętego za 2000-2800 zł. W stanie deweloperskim koszt budowy domu to około 3000-3200 zł za każdy metr kwadratowy. Za budowę (projekt, realizację) prefabrykowanego domu o powierzchni 100 m2 do stanu deweloperskiego zapłacimy od 324800 zł do 303000 zł.

Domy prefabrykowane o powierzchni 100m2 będą Cię kosztować 3300-3700 zł. Za 4300 - 4800 zł możliwe jest wykonanie projektu na zamówienie.

Jaki jest koszt budowy domu prefabrykowanego o powierzchni 150 m2?

Domy prefabrykowane w stanach zamkniętych będą kosztować od 2000 do 2800 zł/m2. Za stany deweloperskie trzeba będzie zapłacić około 3000 do 3200 zł/m2. Za budowę domu prefabrykowanego o powierzchni 150 m2 (projekt i realizacja) do stanu deweloperskiego trzeba będzie zapłacić od 453500 do 484800 zł.

Dom prefabrykowany o powierzchni 150 m2 kosztuje 3500-3800 zł. Za 4600 - 4800 zł możliwy jest projekt indywidualny.

Jaki jest koszt domu prefabrykowanego mierzącego 200 m2?

Domy prefabrykowane można wybudować do stanu surowego zamkniętego za cenę 2000-2800 zł/m2. Budowa domu prefabrykowanego do stanu deweloperskiego kosztuje od 3000 do 3200 zł/m2. Koszty budowy (projekt i realizacja) prefabrykowanego domu o powierzchni 200 m2 powinny wynosić od 603700 do 645000 zł.

Gotowe domy o powierzchni 200 metrów kwadratowych dostępne są w cenie 3700 - 4000 złotych. Projekty na zamówienie dostępne są w cenie 4800 - 5000 złotych.