Jaki jest koszt remontu pomieszczenia?

Pomieszczenie powinno być odnawiane przynajmniej raz na kilka lat, tak jak każde wnętrze. Czasami wystarczy zwykłe odświeżenie pomieszczenia. W przypadku remontu pokoju lub wprowadzenia się do nowego mieszkania po dłuższym czasie, konieczne są szeroko zakrojone prace.

Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać remodeling pomieszczenia i jakie prace są niezbędne do jego realizacji. Szacujemy jakie czynniki wpłyną na cenę końcową oraz jakie są ceny materiałów, robocizny na poszczególnych etapach remontu. Szacujemy również koszt remontu pomieszczenia o powierzchni 16m2 oraz ile będzie kosztował remont pomieszczenia o powierzchni 20m2.

Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt remontu pomieszczenia?

Jest wiele czynników, które wpływają na ostateczny koszt remontu pomieszczenia.

Ostateczny koszt ścian (malowanie, tapeta, lub laminat) wpłynie na ostateczną cenę.

Przy obliczaniu kosztów przebudowy pokoju należy wziąć pod uwagę, czy potrzebujesz podwieszanego sufitu, a jeśli tak, to jak skomplikowany chcesz.

Ostateczny koszt remontu pokoju będzie zależał od takich czynników jak jego wielkość i jakość materiałów. Koszty pracy będą się różnić między regionami w Polsce.

Remont pokoju - prace przygotowawcze

Prace przygotowawcze to pierwszy krok w każdym remoncie pokoju. Prace przygotowawcze dla ścian polegają na usunięciu tapety, jeśli była obecna, wypełnieniu wszelkich szczelin, a następnie zagruntowaniu ich.

Za przygotowanie ścian pobierzemy opłatę w wysokości od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Aby uzyskać profesjonalne wykończenie, należy przygotować podłogi.

W tym przypadku należy usunąć parkiet lub wykładzinę. Koszt przygotowania podłogi w pomieszczeniu przeznaczonym do przyszłego remontu to około 15 - 22 zł/m2.

Jaki jest koszt malowania pokoju?

Gdy ściany są już czyste, gładkie i odpowiednio zagruntowane, przychodzi czas na ich wykończenie - w tym przypadku malowanie.

Za malowanie ścian i sufitu zapłacimy od 8 do 17 zł/m2.

Jest to malowanie dwukrotne. Do tego należy doliczyć koszt farby, który powinien wynosić od 2 do 3 zł/l.

Jaki jest koszt tapetowania w pomieszczeniu?

Tapetować można ściany. Dostępnych jest wiele opcji, w tym:

 • Tapety wykonane z papieru
 • Tapety winylowe
 • Tapety akrylowe
 • Tapety z korka
 • Tapety z materiałów tekstylnych
 • Tapety z włókna szklanego
 • Tapety Fiseline
 • Fototapeta

Tapetowanie pokoju kosztuje od 22 do 40 zł/m2. Za tapetowanie tradycyjną tapetą papierową zapłacimy około 5 zł/m2, a za tapetowanie fototapetą 20 zł.

Parkiet lub panele podłogowe

Panele podłogowe lub parkiet to najpopularniejsze wykończenia podłóg w dzisiejszych pomieszczeniach. Opcje te różnią się między sobą zarówno pod względem kosztów robocizny, jak i materiałów.

Parkiet w pomieszczeniu - koszty

Parkiet jest opcją bardziej elegancką niż panele podłogowe, ale jest też droższy zarówno pod względem materiałów, jak i robocizny.

Sama praca jest znacznie trudniejsza i trwa dłużej. Układanie, szlifowanie i lakierowanie parkietu kosztuje od 80-110 zł/m2.

Za bezpyłowe szlifowanie parkietu pobierzemy 17 - 33 zł/m2. Odpowiednio przygotowane drewno parkietowe kosztuje od 170 do 220 zł/m2.

Panele podłogowe do pokoju - koszty

Panele podłogowe są tańszą alternatywą dla parkietu i mogą wyglądać bardzo podobnie do drewna.

Parkiet jest lepszą opcją pod względem estetycznym niż panele podłogowe. Są one jednak tańsze i łatwiejsze w montażu.

Panele podłogowe to około 22-40 zł za metr kwadratowy. Panele podłogowe kosztują od 20 zł/m2 do 277 zł/m2.

Oświetlenie sufitów podwieszanych - cennik

Remontując pomieszczenie musimy również zdecydować, jak je wykończyć. Najprostszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest pozostawienie sufitu w obecnym stanie.

Ponosimy jedynie koszt malowania i montażu lampy. Coraz większą popularnością cieszą się sufity podwieszane.

Jaki jest koszt sufitu podwieszanego do pokoju?

Sufit podwieszany dodaje przestrzeni charakteru, pozwala ciekawie ją zaaranżować, a także pozwala w wyjątkowy sposób doświetlić pomieszczenie. Jest to dziś często spotykany element w aranżacji wnętrz.

 • Sufit podwieszany jednowarstwowy - koszt robocizny to około 65-75 zł/m2.
 • Sufit podwieszany wielowarstwowy - koszt montażu to około 75-95 zł/m2.
 • Sufit kasetonowy - Za robociznę zapłacimy od 45 do 65 zł/m2.
 • Koszt montażu dla dekoracyjnych sufitów podwieszanych z łukami to od 100 do 120 zł/m2.

Sufit podwieszany kosztuje 60-70 zł/m2. Za izolację zapłacimy również 25-30 zł/m2.

Oświetlenie sufitu podwieszanego w pomieszczeniu - koszty

Standardem w sufitach podwieszanych jest oświetlenie. To oświetlenie LED jest obecnie najbardziej popularne.

Za jednokolorowe lampy zapłacimy około 12-17 złotych za metr.

Natomiast wielokolorowe lampy LED można kupić i zamontować średnio za 18-22 zł/m2.

Jaki jest koszt układania płyt gipsowo-kartonowych?

Tynkowanie ścian i nakładanie płyt gipsowo-kartonowych to konieczność podczas remontu pomieszczenia. Zaprawa tynkarska kosztuje od 0,33 do 0,43 zł za kilogram, natomiast samo tynkowanie będzie kosztowało od 27 do 30 zł za metr kwadratowy. Tynk tynkarski kosztuje od 1,50 do 1,50 zł za kilogram. Robota przy nakładaniu tynku gipsowego będzie kosztować 18 - 20 Pln/m2.

Remont pokoju - ile to kosztuje?

Remont domu obejmuje wykończenie podłóg, sufitów, ścian oraz montaż grzejników. Za standardowe drzwi drewniane z ościeżnicą, montażem i kosztami zapłacimy od 1250 do 1400 zł. Białe okna PCV o powierzchni 5,00 m2 można kupić i zamontować w cenie 2000-2200 złotych. Na montaż i zakup grzejnika centralnego ogrzewania wydamy od 770 do 850 złotych.

Ile kosztuje remont pomieszczenia o powierzchni 16 m2?

Pokój można wyremontować za 625 do 815 zł/m2. Gruntowny remont pokoju o powierzchni 16 m2 będzie kosztował od 10000 do 13000 złotych. Wszystko zależy od zastosowanych wykończeń ścian i podłóg, a także kosztów elektryki, stolarki itp.

Ile kosztuje remont pokoju o powierzchni 20 m2?

Koszt remontu pomieszczenia o powierzchni 20-m2 wynosi od 625 do 815 zł/m2. Za remont zapłacimy od 12500 do 16000 zł. To są tylko szacunkowe dane. Jak powiedzieliśmy na początku, ostateczny koszt remontu pomieszczenia będzie się różnił w zależności od wielu czynników. Wyliczenia te nie obejmują np. mebli i innych elementów wystroju.