Ile kosztuje budowa tarasu? Ceny, zalety i wady

Chcesz, aby Twój taras wyglądał jak pokład drewniany lub kompozytowy? Przed tym dylematem staje wiele osób, które chcą zaprojektować swój taras i uczynić go miejscem relaksu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Taras to miejsce, w którym się relaksujemy. Taras to idealne miejsce na letni relaks. Taras to także miejsce, w którym można urządzić grilla, imprezę, spotkać się ze znajomymi czy spędzić czas z bliskimi. Komfort korzystania z tarasu zależy od materiału użytego do jego wykończenia. Deski kompozytowe i deski drewniane to dwie najpopularniejsze opcje wykończenia powierzchni tarasu. Omówimy zalety i wady każdego z rozwiązań, a także koszty wykonania tarasu z kompozytu lub drewna. Która opcja jest bardziej popularna - drewno czy kompozyt?

Drewniane deski tarasowe wady:

 • Naturalny kolor i faktura drewna - estetyka
 • Obróbka jest prosta
 • Możliwość tworzenia elementów dekoracyjnych
 • komfort,
 • Kompozyt jest droższy od rodzimego drewna.

Drewniane deski tarasowe wady:

 • Konieczna jest konserwacja i impregnacja.
 • Podatność na wilgoć i mróz, duże wahania temperatury, silne nasłonecznienie i wysokie temperatury
 • Drewno ma tendencję do łatwego wypaczania się
 • Drewniane deski tarasowe są trudniejsze niż kompozytowe.

Deski tarasowe kompozytowe wady:

 • Wyglądają jak zwykłe, rowkowane deski tarasowe, często imitują patynowane drewno egzotyczne.
 • Są łatwiejsze w montażu niż tradycyjne drewno tarasowe.
 • Drewno tarasowe jest trwalsze od kompozytowego.
 • Kompozytowe deski tarasowe nie wymagają malowania, konserwacji ani renowacji.
 • Są odporne na działanie wilgoci.

Deski tarasowe kompozytowe wady:

 • Deski kompozytowe niższej jakości, produkowane na bazie HDP, mogą się zarysować.
 • Kompozyty są mniej odporne od wysokich temperatur.
 • Kompozyty mogą być podatne na działanie gorącego tłuszczu. Grillowanie na pokładzie pokrytym deskami kompozytowymi wymaga szczególnej ostrożności
 • Po deszczu mogą pojawić się plamy.
 • Światło słoneczne może powodować przebarwienia.
 • Może to powodować problemy przy wykończeniu i montażu w dziwnych miejscach.
 • Poszczególne partie płytek kompozytowych mogą mieć różne odcienie.

Ile kosztuje taras drewniany?

Koszt zakupu i ułożenia tarasu drewnianego mieści się w granicach 170-440 zł/m2. W tej cenie zawarte są materiały (drewno rodzime 50-130zł/m2 i drewno egzotyczne 150-360zł/m2), a także robocizna (wykonanie fundamentów i konstrukcji nośnych oraz ułożenie desek) w granicach 70-100zł/m2.

Ile kosztuje taras z kompozytu?

Taras z desek kompozytowych kosztuje około 180-300zł/m2. W tej cenie zawarty jest koszt dla fachowców (wykonanie fundamentów, konstrukcji nośnych i ułożenie desek) w wysokości 70-100zł/m2, oraz zakup desek kompozytowych w wysokości 90-200zł/m2.

Deska tarasowa drewniana czy kompozytowa - korzyści.

Deski tarasowe kompozytowe często wykonywane są z mieszanki mączki drzewnej, PVC lub HDP. Deski tarasowe kompozytowe o dobrej jakości składają się z 45% drewna i 45% PVC lub HDP.

Deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą drewno.

Można kupić gotowe systemy tarasowe. W skład takich systemów wchodzą deski kompozytowe, a także legary i fasady, łączniki oraz listwy montażowe.

Do ułożenia desek kompozytowych na tarasie potrzebna jest podbudowa. Beton przed ułożeniem na nim legarów powinien być zaizolowany.

Wylewka betonowa powinna mieć spadek umożliwiający odpływ wody. Wszelkie nierówności oraz pozostałości po tynku lub farbie należy usunąć. Legary systemowe układa się na wylewce na elementach wyrównujących. Wyrównują one spadek do 0,5%.

Deski kompozytowe są puste w środku. Do ukrycia tego pustego miejsca służą specjalne listwy maskujące.

Drewniane deski tarasowe są suszone komorowo, strugane, a następnie szlifowane w celu uzyskania gładkiej lub rowkowanej powierzchni.

Deski tarasowe układa się tak samo jak deski drewniane: układa się je na stabilnym podłożu i wspiera legarami.

Prace wykończeniowe są nieco trudniejsze i szybsze.

Drewno jest materiałem naturalnym. Każdy kawałek jest niepowtarzalny pod względem koloru i faktury.

Deski tarasowe wykonane z rodzimych gatunków drewna będą kosztować mniej niż deski wykonane z egzotycznych gatunków drewna lub kompozytów.

Jakie są koszty desek kompozytowych czy drewnianych?

Jakość desek tarasowych będzie miała największy wpływ na ich ostateczną cenę. Drewno rodzime jest tańszą opcją. Deska tarasowa wykonana z sosny lub świerku będzie Cię kosztować około 50 zł za metr kwadratowy. Modrzew europejski to około 80 zł za metr kwadratowy. Modrzew syberyjski to około 130 zł. Dąb to około 100 zł. Dlatego zakup większej ilości jest dość kosztowny.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego dostępne są w cenie 150 zł/m2, cumar - 210 zł/m2, campas - 250 zł/m2, bangkirai - 250 zł/m2, a lapacho - 360 zł/m2. Specjaliści otrzymają wynagrodzenie w wysokości 70-100 zł za m2.

Całkowity koszt prac (wraz z fundamentami, konstrukcją nośną i ułożeniem desek na tarasie) to 170- 440 zł/m2.

Jeśli pokryjemy taras płytą kompozytową, poniesiemy takie same koszty robocizny (w tym przygotowanie konstrukcji nośnych), jak w przypadku układania desek drewnianych. Jest to kwota od 70 do 100 zł/m2.

Taras kompozytowy kosztuje od 90 do 200 zł/m2. Na całą inwestycję w taras z desek kompozytowych wydamy około 180-300 zł/m2.

Jaki materiał na tarasy jest najpopularniejszy?

Deski tarasowe kompozytowe cieszą się większą popularnością niż drewniane wykończenia tarasów.

Koszty kompozytowych desek tarasowych są porównywalne z kosztami prawdziwego drewna.

Pokrycia kompozytowe są bardziej popularne, ponieważ wymagają mniej konserwacji, mają większą odporność na warunki atmosferyczne i mogą wyglądać bardzo podobnie do drewna.